Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Podijelite svoja iskustva i dozivljaje sa Vasih puovanja
Odgovori
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Post Postao/la Tom »

Evo jedna tema, pa ako se neko zadesi u ovom dijelu Cg bez razmišljanja neka napravi jedan fini izlet od nekih 100 km u krug.
IMG-922da64885db36fb3bc4f351df572e29-V.jpg
Pocetna tačka je Bar(logično :D, iz kuće sam krenuo), pravac za Podgoricu, kroz tunel Sozina, na nekih 20km od Bara skretanje desno, preko šina i mostića i na Virpazaru ste.
Manjeg mjesta a više života nećete vidjet, narucito kad je fino vrijeme, pa se Crmicani(skup sela kojima pripada i sam Vir) okupe "da čuju što ima novo u pazar", a razni Evropljani da vide to čuveno Skadarsko jezero.
slika
(zanemarite privezak, fokus je na Vir)

Specifičnosti Vira opjevana u narodnim pjesmama je u tome sto leži na prirodnoj cjelini opkoljen sa 3 mosta, i svaki od njih je sluzio da poveže Vir i tadasnju Crmnicu(Nahiju) sa ostatkom stare Crne Gore, prema Rijeci Crnojevica, Titogradu i preme Paštrovicima(Petrovac i Budva).

Danas domaće veže nostalgija i Vir je centar za sastajanje, a turistima je podređen potpuno za ugođaj od smjestaja, preko rentanja brodova, kanua, camaca i ČUNOVA(karakteristicnih za jezero vijekovima), bicikala i kvadova. Obilazak jezera turistickim čamcima je poseban doživljaj.
Inače 2/3 jezera su Cg teritorija, 1/3 pripada susjednoj Albaniji.

Na Viru ima nekoliko restorana i kafića u kojima nozete probati lokalne specijalitete, a Krap(Šaran) i Ukljeva su pod MORATE PROBATI! sem ako ne jedete ribu.

Ja licno preferiram Silistria samo zbog doživljaja da sam na palubi broda, mada necete pogrijesiti ni ako sjednete bilo dje drugo.
slika

Iznad Vira je i renovirana tvrđava sa koje je pogled fenomenalan a ulaz je 1€, a cesto i za dž ;)

Sa Vira pratite mapu i prolazite kroz nekoliko Crmnickih sela koja su, kao i veci dio cjeline poznata po vinima i vinovoj lozi, pa se možete opustiti uz domaci Vranac ili neku lozu ;)
Nakon njih dolazite visoko iznad jezera na koje se pruza fenomenalan pogled.

Nakon toga dolazimo na teritoriju druge skupine sela, Šestani, dje se smjenjuju surova crnogorska stvarnost - goli krš i ne pregledne šume koštanja(kestena).
U Muricima postoji plaža na jezeru, hotel i restoran, ali ovom prilikom nismo bili do tamo, uskoro se nadam s drugim povodom pa cu upotpuniti temu.
slikaslikaslika

Poslato s Jadrana
Zadnja izmjena: Tom, dana/u 09. tra 2018, 11:05, ukupno mijenjano 1 put.
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Post Postao/la Tom »

Kroz Ostros prolazimo i lagano se rastajemo sa jezerom jer iza jedne krivine gubimo dodir sa tom stranom ali vec posle par metara otvara se novi vidik i Jadransko more sa druge strane stijene.
Otavde za par minuta stižete do Vladimira, i Šaskog jezera, takođe zanimljivog za odmor i rekreaciju, onda mozete birati da idete na Ulcilj ili starim putem kroz Pecurice za Bar.
Ovaj drugi dio nisam fotkao jer tuda često prolazim zbog par restorana koje posjecujemo pa mi nije bio zanimljiv za fotkanje, a nisam ni imao u planu da pisem ovaj tekst vec mi danas pade na pamet, pa ce te za sada biti uskracnei za ovaj dio s morske strane, alu nadoknadicu kad se sjetim. ;) slikaslika

Poslato s Jadrana
204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Post Postao/la dino »

Hvala ti na ovoj lijepoj razglednici, za nas koji nemamo običaj putovati prema tim krajevima. Ambijent je lijep i kazuje nam dosta. :ok:
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Post Postao/la Avicii »

Super reportaza kao i uvijek.
U Virpazaru sam bio jednom po noci, ali ocigledno nisam vidio dosta toga.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Avatar
cviki
Iskusan član
Postovi: 564
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:21
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 120 puta
garage

Re: Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Post Postao/la cviki »

E nek si nas tu vodio a necu ti vise doc dok ne dodjes ti meni :) HA JESAM TI SE NAGOVORIO hahah
Sasa D
VIP Član
Postovi: 814
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Post Postao/la Sasa D »

Svaka čast na reportaži.
I ja sam bio do naše lijepe Crne Gore, ali maršuta Brčko, Bajna Bašta, Tara, Zlatibor, Prijepolje, Bijelo Polje, Berane, Andrijevica(405km u cugu).
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Bar - Virpazar - Ostros - Ulcinj - Bar

Post Postao/la ElComandante91 »

Bravo za reportažu!
Clapton is God!
Odgovori

Natrag na “Putovanja”