Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Sam naslov kaze
Odgovori
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la Avicii »

Ukoliko želite da farba vašeg automobila zadrži sjaj i refleksiju veoma je bitno da se održava pravilnim pranjem i redovnom zaštitom. Predstavićemo vam najjednostavniji način pranja automobila često nazivan "Pranje sa dvije kofe".


NEOPHODNA OPREMA ZA PRANJE AUTOMOBILA:
1. Crijevo za vodu
Poželjno sa nastavkom za pranje

2. Dvije kofe
Jedna kofa sa šamponom za pranje i druga sa čistom vodom (poželjno sa grit guardom kako rukavica ne bi dodirivala dno kofe).

slika

3. Rukavica za pranje
Sundjere treba izbjegavati, jer zbog strukture samog materijala zadržavaju čestice prašine na svojoj površini, što uzrokuje oštećenje laka. Rukavice su osmišljene tako da nečistoće uvlače u teksturu i dalje od laka. Rukavica može biti mikrofiber ili lamb wool (jagnjeća vuna). Dobra je praksa koristiti jednu rukavicu za dio iznad lajsni, a drugu za dio ispod lajsni i branike kako bi se dodatno smanjila mogućnost oštećenja laka uslijed zaprljanosti rukavice.

4. Šampon za pranje automobila
Nikada ne koristiti kućne preparate poput sredstva za pranje sudova, jer su previše agresivna i uklanjaju zaštitu/vosak sa laka.

5. Kvalitetan peškir za sušenje
Jelenska koža dijeli problem sa sunđerom, zbog svoje strukture zadržava čestice na površini pa time oštećuje farbu pri sušenju, koristiti isključivo namjenski dizajnirane peškire za sušenje automobila.

6. Po želji gel za gume
Koristite gel, a ne tečno sredstvo, kako bi izbjegli prskanje sredstva sa guma na farbu u vožnji.


NEOPHODNA OPREMA ZA PRANJE TOČKOVA:
Ništa od opreme za pranje točkova ne treba nikada koristiti za pranje laka samog automobila!

slika

1. Ph neutralno sredstvo za čišćenje točkova

2. Šampon za pranje točkova

3. Kofa

4. Rukavica za pranje

5. Četka za pranje točkova
Specijalizovana četka koja omogućava čišćenje teško pristupačnih dijelova točka.

POSTUPAK PRANJA AUTOMOBILA:

slika

1. Automobil parkirajte u hlad, pranje na suncu se nikako ne preporučuje zbog formiranja fleka od vode izazvanih brzim sušenjem iste na laku. Uvijek dajte malo vremena laku da se ohladi ukoliko je prethodno bio izložen suncu.

2. Pripremite opremu za pranje i ne zaboravite da je isperete čistom vodom prije upotrebe iako je detaljno oprana poslije prethodnog pranja.
* Pranje uvijek počnite od pranja točkova

3. Pranje točkova (jedan po jedan točak)
- Točak isperite temeljno vodom (U ovom koraku izbjegavajte kvašenje samog automobila kako se ne bi formirale fleke od vode pri sušenju. Isperite i unutrašnjost blatobrana.)
- Krenite sa čišćenjem četkom za točkove odozgo na dole, očistite unutrašnjost felne i unutrašnje dijelove krakova felne, očistite i čeljusti kočnica
- Rukavicom detaljno operite prednji dio felne
- Isperite točak vodom i ponovite postupak sa sljedećim točkom

4. Isperite temeljno cijeli automobil vodom od krova na dole

5. Počnite pranje koristeći rukavicu i dvije kofe, perite panel po panel automobila rukavicom i šamponom i isti dio ispirajte kada završite, počnite od krova
- Okvasite ponovo panel koji perete
- Prvo rukavicu potopite u kofu koja sadrži šampon, lakim pritiskom operite panel a zatim rukavicu isperite temeljno u kofi sa čistom vodom
- Isperite panel vodom i produžite na sljedeći
- Dobro je imati drugu rukavicu za pranje dijelova koji su najizloženiji prljanju ( Dijelovi ispod lajsni i branici )

6. Isperite automobil vodom počev od krova, dobar trik je da poslije detaljnog ispiranja ukonite nastavak za crijeva i pustite mlaz da slobodnim padom pada na automobil, ovakav mlaz ukoni dosta vode čime je sušenje znatno olakšano
- Iskoristite ispiranje kao test zaštite na laku, ukoliko voda formira kuglice i brzo odlazi sa laka zaštita je prisutna i vrši svoju funkciju, ukoliko se to ne dešava vreme je za nanošenje nove zaštite na lak.

7. Osušite automobil koristeći peškir za sušenje. Kao i do sada počnite od krova, za sušenje nije potreban pritisak, peškir pomjerajte polako kako bi imao vremena da upije vodu.
- Poželjno je peškir naprskati Quick Detailerom ili sličnim proizvodom, dodavanje lubrikanta na peškir znatno umanjuje šanse za oštećenje laka. Ovi preparati takodje uklanjaju fleke od sušenja vode, a mnogi sadrže i procenat voska koji dodatno štiti vaš automobil.
- Tamne automobile je često potrebno posle sušenja prebrisati čistom mikrofiber krpom i detailerom kako bi se potpuno uklonile nezaobilazne fleke od vode.
- Pošto završite sa inicijalnim sušenjem, provozajte automobil par metara napred nazad nekoliko puta kako bi voda koja se zadržala u njemu izašla napolje, na ovaj način ćete spriječiti naknadno curenje po suvom automobilu. Obrišite ostatak vode i proces sušenja je gotov.

8. Po želji možete na gume nanijeti praparat za gume u gelu. Uvijek poslije nanošenja sačekajte par minuta da gume upiju preparat i višak uklonite krpom.

Uzivajte u svom savrseno cistom automobilu!

Preuzeto sa eurodubs.com
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la dino »

:bravo: ma đe si bio prije sa ovim tekstom.

Par konstatacija mi treba:
-ovo je za ručno pranje, nigdje se ne spominje tzv. univaš-mašina za pranje auta, kako ćemo prati sa njom, da li je isto.
-prikaži nam sliku tih rukavica da znamo kako izgledaju, vjerovatno ovo naranđasto, što se malo vidi sa dužim resama.
:oprosti:
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la Phantom »

Rukavice su "ono" zeleno na kofi, vidis da ima da se gurne ruka :D

Svaka cast za tekst :bravos:

Kad perem kuci auto potrebne su mi 2 kante i imam 7-8 krpa :D kako je poliran samo voda bez sampona. Preletim komplet auto i posusim mikrofiber krpama i sija se :D
Dok je crno auto zloooo prati. Od starog sam samo jednom pokusao prati auto i nikada vise :D
Motion & Emotion
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la dino »

:ok: Hvala. Rekao je dvoje rukavice, pa ja mislio da su ove naranđaste za pranje, a zelene za ispiranje.
Sada po tebi ja ne bi trebao prati auto, jer mi je crne boje i namučim se. :tuga:
Po tome se vidi koliko je ko strpljiv i pedantan. :p
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la anel007 »

po ovom tekstu skuplje oprati auto nego hanumi sminkanje platiti :green: :green: :green:
slika ¦ slika
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la Phantom »

ma nisam na to mislio, vec kako je jedna od "najgorih" i najtezih boja za odrzavanje. Cak mi je momak na praonici rekao, kada je i30 prao sat i jos nesto :D a momak godinama radi. A pedantan jesam al strpljiv nisam :D
Motion & Emotion
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la ElComandante91 »

Ime pohvale za tekst.
Čitao sam ove savjete i ovi moci iz ove garaže fantastično rade, i ranije sam tako prao auto kad ga ja perem na vikendici, kad ga perem u samouslužnoj ide prvo jelenska za karoseriju pa onda mikrofiber rukavica, pa jelenska za stakla pa mikrofiber krpa i stvarno se sija poslije.

Dobra stvar je ta rukavica i za unutra dobro kupi prašinu i iz otvora ventilacije i sa tabel i teško dostupnih mjesta, ali nije baš za nanošenje sredstva nekog bolja je mikrofiber krpa.
Clapton is God!
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la Avicii »

Eto sve ste manje-vise vec napisali.

Dino, ako si na wap mislio, pa isto je, s njim samo spiras auto. Po meni se sa njim uvijek bolje opere nego ovako samo slaufom, al ajde..

Anele, ovo je profi pranje, normalno da ce biti skuplje :D Treba 2 sata ostaviti za ovako nesto (usisavanje, pranje, stakla, gume) :omg:


Inace, jel neko vidio negdje da ima uzeti ovih rukavica?
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la kula »

Vidio sam da ih ima u trgovackim centrima
Avatar
ElComandante91
Moderator
Postovi: 3508
Pridružen/a: 24. lis 2015, 10:46
Lokacija: Doboj, Beograd
Vozim: 206
Vozim: Peugeot 206 ; Citroen C3 XTR
Motor: 1.4E; 1.4 HDi
Ima zahvala: 350 puta
 pohvaljen: 235 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la ElComandante91 »

Ja sam u bingu uzeo, ne znam koliko su bile.
Clapton is God!
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la Avicii »

Pogledacu u Bingu, mada nesto se ne sjecam da sam negdje ovo gledao. Ima na Ebayu ako nista :)
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la anel007 »

ma skupo kako god, trebas plaho volit auto da ga toliko mazis i pazis

a ja prekjucer nakon godinu i po nakanio se kuci ko insan oprati auto, ostavio 3 sata da ga sredim da bi me jucer obradovala kisa, davno ja rekao da se ne isplati auto prati :green: :green:

usput, kupio ovaj sapmon, pojma nemam valja li cemu ali je oprao auto bolje nego sto ga operu i praonici haman

slika
slika ¦ slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la Avicii »

Bgm si dosta i nasuo, mora oprat :p
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la anel007 »

^ pa nasuo otprilike koliko pise da treba, kaze 4 cepa na 5l vode, ja u pola velike kante jupola sasuo 9-10 cepova

uglavnom nakon nanosenja stapona pjena brzo nestaje i nikakve fleke od vode ne ostanu, poslije samo sprao slaufom i posusio jelenskom, nisam nisam majmunisao sa tim nekim rukavicama i slicnim budalastinama, ali sam zato posteno nagrabusio dok sam usisao, kad sam podigao zadnje sjediste ispod samo sto mrtvih ljudi nema ostalo je bilo svega :green: :green:
slika ¦ slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Kratko uputstvo za pravilan postupak pranja automobila

Post Postao/la Avicii »

Hahahah.. mas salim se ja, al pojaco si ti dozu svakako ;)
Odgovori

Natrag na “Car Detailing”