Uvoz automobila

Odgovori
Avatar
gemini
Aktivan član
Postovi: 135
Pridružen/a: 14. sij 2016, 14:23
Lokacija: Tuzla
Vozim: 307 SW 1.6 HDI 66kW
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:
garage

Uvoz automobila

Post Postao/la gemini »

Molim sve one koji su prošli proceduru uvoza automobila iz EU da podijele svoja iskustva jer svaka informacija je vrijedna i novaca i živaca jer samo jedan propust nas može odvesti u probleme i velike brige.

Mene ovaj posao čeka otprilike za 3 mjeseca kada će mi rođak uvesti svog pezoa 307 SW 1.6 66 kW 2008 god.
Koliko sam do sada saznao od špeditera, uvoznika i googla :D potrebno je:
-kupoprodajni ugovor s vlasnikom vozila u zemlji kupovine (ovjeren kod notara)
-vlasnička i saobraćajna knjižica na ime kupca
-EUR1 obrazac i izvozna carinska deklaracija ovjereni od carinske ispostave (prijavljuje se izvoz vozila na izlazu iz EU i ovjeravaju dokumenti)
-prijavljuje se uvoz vozila na našoj granici (posao odrađuju špediteri na graničnom prelazu, slijedi pregled vozila i izdavanje propratnih papira koji se moraju prijaviti na carinu u mjestu prebivališta kupca)
-obavljanje homologacije i prijava na carinjenje vozila (tu se obavi procjena cijene vozila i odredi koliko plaćate carine (ako imate EUR1 obrazac carina je 1% ako nemate onda je 15% i na ukupan iznos platite PDV 17%)
-ako ste vozilo uvezli na redovnim tablama slijedi odjava vozila u zemlji kupovine
-odjavljeno vozilo sa svom dokumentacijom tehničkim pregledom i osiguranjem predajete u MUP na registraciju.

Na ovakav način sam se odlučio zato što je auto gore registrovano još 4 mjeseca pa da ne vadimo probne table tj COL-ke.
Je li ovaj postupak u redu i postoji li lakši način podijelite s nama.
Isto tako ako otprilike znate koliko ispada procjena ovakvog vozila na carini napišite. :help:
Ko drugom jamu kopa, trećom šlajdra! :D
Avatar
Avduka
Aktivan član
Postovi: 81
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:28
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Uvoz automobila

Post Postao/la Avduka »

Ima tu zajebancije...i ja sam je imo....najveci problem je bio oko tzv tipesajna....kojeg nisam imao jer auta mladja od 2005-2006 god nemaju tipesajn!
Bar ja nisam imao bio je problem jer carinici to nisu znali...
Planiraj na granici uletit 100-200kmda nemas glavobolje...jer to tako ide...oni ne traze te pare ali nece ni odbit.
Na vlasnickom listu treba imati pecat banke da je auto isplaceno ako je bilo na kredit-lizing...ha sam sve to imao ali jbg carinici nepismeni nisu znali procitat...pa je i to bio problem...homologizacija ti dodje oko 300km...eur1 obrazac ti tu ustedi nekih 40km....
To oko colovki neznam jer ja sam dovukao auto na prikolici i kazu da je tako najjednostavnije...450kmja platio iz austrije do kaknja...
Uglavnom bit ce zajebancije pa budi spreman al sve se predevera...:)
Odgovori

Natrag na “Ostalo”