Kocenje motorom

Odgovori
Avatar
Velon43
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 01. ožu 2018, 17:20
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 207
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Kocenje motorom

Post Postao/la Velon43 »

Pozdrav
Na klizavoj cesti nikad ne diram kocnicu i kocim samo motorom, ali naprimjer danas sam se vracao sa Bjelasnice i kad sam silazio vozio sam trecom 50-60 km/h. Ljudi iza su me preticali kao da presporo vozim, a ja sam sve vrijeme u fazonu "ne mogu brze da ne bih morao naglo kociti pred krivinom". Pred krivinom inace samo pustim gas ili prebacim u nizu brzinu, ali nekad to nije dovoljno, tj. auto ne uspori dovoljno pa dolazim u iskusenje da li da zakocim noznom kocnicom u krivini. Auto je P207, 1.4i 75ks i cini mi se kao da nema snage da dovoljno uspori prebacivanjem u nizu brzinu ako idem vise od 60 km/h. Zanima me kako vozite po klizavoj cesti, saltate li pred krivinom u nizu brzinu itd...
Avatar
liaar
VIP Član
Postovi: 749
Pridružen/a: 10. svi 2017, 08:46
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 2018
Motor: 1.5 BlueHDI 96kW
Ima zahvala: 140 puta
 pohvaljen: 128 puta
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la liaar »

Pusti se ti te priče, motorom koči koliko može motor usporiti, ako su ti gume OK, nemaš brige za kočit normalno, niti ima potrebe da naglo ubadaš kočnicu pred krivinu, lagano procijeni koliko ti treba i tako prilagodiš i snagu kočenja nogom
slika
Nothing is true; everything is permitted.
Avatar
Velon43
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 01. ožu 2018, 17:20
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 207
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la Velon43 »

liaar je napisao/la:Pusti se ti te priče, motorom koči koliko može motor usporiti, ako su ti gume OK, nemaš brige za kočit normalno, niti ima potrebe da naglo ubadaš kočnicu pred krivinu, lagano procijeni koliko ti treba i tako prilagodiš i snagu kočenja nogom
Pa isprepadan sam pricom "ne diraj kocnicu po klizavom", a i sam sam na manjoj brzini osjetio da moze doci do proklizavanja pa sam sad stvarno u dilemi kako voziti po klizavoj cesti, a da ne idem bas 20 km/h.
Avatar
Worf
VIP Član
Postovi: 215
Pridružen/a: 26. ruj 2016, 00:00
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Peugeot 308 T9 2.0 110kw
Motor: 2.0 BlueHdi 110kw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 5 puta
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la Worf »

Ta prica o nediranju kocnice je samo prenaglasen nacin da se da do znanja kako treba kociti i motorom, ali daleko od toga d ane treba nikako dirati kocnicu.
Naravno da je dobro kociti motorom, ali je sasvim normalno i na jako klizavom putu koristiti kocnicu, samo je bitno sve to raditi lagano i bez naglog kocenja inace moze doci do porklizavanja ili ce se upaliti ABS ako ima. Kad hoces da usporis, najbolje je prebaciti u nizu brzinu i lagano kocnicom jos regulisati brzinu.
Avatar
Velon43
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 01. ožu 2018, 17:20
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 207
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la Velon43 »

Worf je napisao/la:Ta prica o nediranju kocnice je samo prenaglasen nacin da se da do znanja kako treba kociti i motorom, ali daleko od toga d ane treba nikako dirati kocnicu.
Naravno da je dobro kociti motorom, ali je sasvim normalno i na jako klizavom putu koristiti kocnicu, samo je bitno sve to raditi lagano i bez naglog kocenja inace moze doci do porklizavanja ili ce se upaliti ABS ako ima. Kad hoces da usporis, najbolje je prebaciti u nizu brzinu i lagano kocnicom jos regulisati brzinu.
Hvala puno na odgovoru
Avatar
Phantom
Site Admin
Postovi: 2613
Pridružen/a: 23. lis 2015, 20:49
Lokacija: Teslic
Vozim: Peugeot 307 2.0 HDI 79KW
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 90 puta
Kontakt:
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la Phantom »

Nadjes sebi pravac gdje je manje saobracaja i probaj. Problem jest kocit ali naglo kocenje, mada ni to nije mudra knjiga ako koliko toliko znas iskontrolisati.

Poslano sa mog HTC One A9s koristeći Tapatalk
Motion & Emotion
Avatar
dejca
Aktivan član
Postovi: 137
Pridružen/a: 28. stu 2017, 07:27
Lokacija: Leskovac SRB
Vozim: Peugeot 307 HDI 2.0 66kw Karavan
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la dejca »

Da imas auto sa zadnjom vucom video bi kako moze biti problem kociti i samo motorom. Dok sam imao ladu jedno vreme sam razmisljao kao ti kociti samo motorom, i kako lada ima zadnju vucu znala je nekad dobro zaljuljti zadnji kraj kada bih kocio samo motorom, a kada bih prtitisnuo samo malo kocnicu ljuljanja nije bilo.
Znaci pored kocenja motorom prema situaciji koristi i noznu kocnicu.
Avatar
Velon43
Početnik
Postovi: 15
Pridružen/a: 01. ožu 2018, 17:20
Lokacija: Sarajevo
Vozim: Peugeot 207
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la Velon43 »

dejca je napisao/la:Da imas auto sa zadnjom vucom video bi kako moze biti problem kociti i samo motorom. Dok sam imao ladu jedno vreme sam razmisljao kao ti kociti samo motorom, i kako lada ima zadnju vucu znala je nekad dobro zaljuljti zadnji kraj kada bih kocio samo motorom, a kada bih prtitisnuo samo malo kocnicu ljuljanja nije bilo.
Znaci pored kocenja motorom prema situaciji koristi i noznu kocnicu.
Je li pametnije pumpati kocnicu pomalo vise puta, nego zakociti jednom malo jace?
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 759
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 156 puta
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la Philby »

Ma samo lagano i nemaš brige. Ono dotakneš par mm i neka lagano usporava da možeš prešaltati u nižu brzinu. Kad nema gužve na putu ili na nekom praznom parkingu/poligonu probaj da vidiš kako se ponaša.

Ako imaš iole dobre gume i uz malo agresivnije kočenje nema problema, samo izbjegavati kombinaciju naglog kočenja i oštrog skretanja jer to i na suvom zna ponijeti.

Nego, ne znam kakva je situacija u Sarajevu što se tiče obuke za vožnju u lošim uslovima. Provjeri da li bihamk organizuje neke akcije kao amsrs što je napravio prošle sedmice. Izuzetno je korisno, pogotovo za mlađe vozače koji su tek počeli da aktivnije voze.

http://www.ams-rs.com/novosti/novosti/i ... zaluzanima
Avatar
dejca
Aktivan član
Postovi: 137
Pridružen/a: 28. stu 2017, 07:27
Lokacija: Leskovac SRB
Vozim: Peugeot 307 HDI 2.0 66kw Karavan
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la dejca »

Velon43 je napisao/la:Je li pametnije pumpati kocnicu pomalo vise puta, nego zakociti jednom malo jace?
Nemoras pumpati kocnicu niti naglo zakociti, kada kocis motorom po snegu paucu kocnice pritisni sa 50% snage i problem nece biti. Naravno najbitnije je da se bude pazljiv pre kocenja, i kada se treba zakociti da to bude sto krace i bezbednije.
Avatar
cviki
Iskusan član
Postovi: 564
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:21
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 120 puta
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la cviki »

Ta prica kocenje motorom je bila dobra kad vozil nisu imala abs i ostale sisteme protiv proklizavanja ako imas dobre gume pod dobrim gumama se ne podrazumjeva da imaju dobru saru a da su npr 2010ta god sto mladja to bolja uz dobru saru neces imat problema po snjegu na ledu ni jedna guma ne drzi i tu si ti taj koji vlada koliko moze i kontrolise vozilo i glavno i osnovno za voznju po snjegu sto veci stepen prenosa bez naglih pokreta volanom i bez naglog pritiskanja kocnice a ako zelis da osjetis svoje vozilo kako se ponasa na snjegu kakav sirok parking pa po gasu pa puna kocnica pa onda po gasu lagano kocenje po gasu cimaj volanom lijevo desno da te ponese da osjetis kako je kad krene klizati a moje omiljeno je bilo pun gas rucna i lijevo desno ;) sad mogu sa ovim svojim 3008 cimat lijevo desno i sto zanese zanjeo je al sistemi protiv proklizavanja rade perfektno jer ako mu povucem rucnu kopa u mjestu sva 4tocka :(
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Kocenje motorom

Post Postao/la anel007 »

^ zar nije neko pravilo pri voznji u zimskim uslovima, dakle po snijegom prekrivenim cestama, niz brdo u manjem stepenu prenosa nego bi inace vozili tu dionicu da je suha cesta (sto u prevodu i jeste kocenje motorom) a uz brdo jedan stepen vise nego bi vozili po suhom

Mada sve to dodje vremenom i iskustvom, prvo dok upoznas auto i kako se ponasa, kako reaguje na komande i slicno, ako si tek polozio i prvo ti je auto nemoj se puno nervirati sto te prestizu i samo lagano sve ce se to posloziti vremenom. Sto se tice kocenja na snijegu možeš slobodno, lagano pritisces kocnicu i nista ti nece biti.

Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
slika ¦ slika
Odgovori

Natrag na “Općenito”