Lamela,vrijeme za zamjenu?

Odgovori
Avatar
frozen_sun
Početnik
Postovi: 25
Pridružen/a: 16. lip 2018, 19:54
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 308 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la frozen_sun »

pozz svima..
Pre nekih pola godine odvukao sam auto majstoru na mali servis rekao je planiraj zamjenu lamele u ovoj godini.
S obzirom da je sa korpom i rukama 600 km a i čeka me registracija zanima me slijedeće tj da li je baš kritično da je zamjenim što pre..
od simptoma imam da nekad al nekad baš teško ubaci u prvu,nekako tvrd je mjenjač pri ubacivanju,i često ne prebaci u rikverc nego ler..
Auto super vuče,nema mirisa paljevine,jedino jes malo slabije vuče uz brdo..
Ne osjetim ništa drugo naročito sem tog šaltanja u prvu.
Kad mogu znati da je baš kritično za zamjenu,jer me čeka sad i registracija u novembru?
Prešlo je 165 000 samo najviše gradska vožnja u pitanju je 308 1.6HDi.
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la Tom »

Pozdrav.
Shvatam da je veliki trošak kad te sve stigne, ali s obzirom na to ti možeš da vozis dok ne stane. Ali zamisli, odeš do susjednog grada, ili onog treceg 100-200km i ona ti otkaže i onda ti šlepa pojede pola seta kvacila, i ono baš si uštedio.
Pored toga pri takvoj situaciji trpe i sinhroni 1. i rikverca, lako može doci do njigovih oštećenja, pa onda umjesto seta kvacila moraš raditi i mjenjač.
Kilometrazu je suvišno komentarisati, naručito tipske, balkanske, 150-180k km, ako me shvataš.

Poslato s Jadrana


204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
frozensun
Aktivan član
Postovi: 75
Pridružen/a: 01. ožu 2018, 13:45
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 308 HDi
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 7 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la frozensun »

Znači ono je za zamjenu pri ovakvim simptomima?
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la Avicii »

Pri tome sto si ti opisao trebalo bi da ti kvacilo odvaja na samom dnu. Znaci, bukvalno cim pustis kvacilo da auto krece. To su najcesce simptomi lose korpe kvacila koja se takodje mijenja pri zamjeni.
Tom je ovo u pravu sto ti kaze, nesigurno ti je tako bilo gdje otici, jer mozes imati dodatne nepotrebne troskove.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar
dejca
Aktivan član
Postovi: 137
Pridružen/a: 28. stu 2017, 07:27
Lokacija: Leskovac SRB
Vozim: Peugeot 307 HDI 2.0 66kw Karavan
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la dejca »

Ja sam jednom dok sam još vozio ladu 2107 imao havariju i na menjaču iz moje aljkavosti što set kvačila nisam zamenio odmah čim sam primetio problem. Druk lager je bio zaribao i pokidao u menjaču rukavac na koji on naleže i morao kupiti i novi polovni menjač, sreća bila to lada pa menjač nije bio skup. Menjaj to što pre ili vozi što manje.
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la Tom »

Joooj Lada! Prvih 60€ potrosenih na kupovinu auta! Koje nisam vozio(maloljetan bio)!

Poslato s Jadrana

204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
frozen_sun
Početnik
Postovi: 25
Pridružen/a: 16. lip 2018, 19:54
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 308 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la frozen_sun »

Danas je kolega vozio on je malo iskusniji vozač i kaže nikakvih problema nema mjenjač kaže šalta normalno..
onda smo vozili uz brdo ide u trećoj fino uzimas gas i ne znam sad šta da radim...
jedino nešto govori da je kvačilo povisoko...sad nz šta to znači.
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 876
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la krajo »

Čovječe nemoj se natezati toliko.Takvi simptomi su za sigurnu zamjenu.Sad ako ti se ne mijenja nemoj mijenjati i vozi pa šta ti Bog da.
Možda želiš da ti neko kaže nije to ništa, pa da ti bude lakše.
Ovi su korisnici zahvalili autoru krajo za post:
Tom
Avatar
frozen_sun
Početnik
Postovi: 25
Pridružen/a: 16. lip 2018, 19:54
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 308 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la frozen_sun »

Pa ja sam došao ovde da mi se objasni kad je lamela za zamjenu,ne razumijem se...
Valjda jedan od simptoma je da auto slabo vuče...
a serviserima više ništa ne vjerujem s obzirom da su mi rekli da su i diskovi i pločice bile za zamjenu a kad su skinuti i laik bi vidio da nisu bili za zamjenu...naravno svaki serviser kad sjedne u auto reći će zamjeni i ono što nije za zamjenu ;)
Mene zanimaju po čemu ću znati jel za zamjenu,jer danas kolega reče ja nemam nikakvih problema sa ubacivanjem u brzinu možda ti naprosto ili ne stisneš kvačilo do kraja ili brzo puštaš kvačilo...od nervoze...
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la nvram »

Mislim da bas ne baratas dobro terminima.
Kad se kaze da auto "ne vuce" obicno se misli da motor nema snage sto opet nema nikakve veze sa kvacilom.
Klasican simptom lose lamele je kad recimo ides uzbrdo ,dodas gas, motor nabija-dize obrtaje a auto ne ide u skladu sa tim,ide recimo istom brzinom.
Za tu situaciju se kaze da lamela proklizava.
Set kvacila podrazmijeva jos i druk lezaj i korpu koji takodje mogu biti neispravni cak mozda i cesce nego sama lamela a imaju drugacije simptome.
Po meni je najbolje da nadjes nekog proverenog majstora, mozda ti je najbolji taj koji ti je rekao da ces u ovoj godini trebati do da zamijenis jer da je htjeo da te "odradi" rekao bih ti da moras odmah to da zamijenis.
Ima danas i svakakvih majstora ali ipak nisu svi takvi a paranoja je teska stvar.
Sto rece neko ,mislim da trazis da ti neko kaze ovako na daljinu da je to sve ok da ti savjest bude mirnija kad ostanes gdje u kvaru ili da imas koga drugog da okrivis.
Ovi su korisnici zahvalili autoru nvram za post (ukupno 2):
Tommilos_je
Avatar
frozen_sun
Početnik
Postovi: 25
Pridružen/a: 16. lip 2018, 19:54
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 308 HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la frozen_sun »

nvram je napisao/la: 11. lis 2020, 20:27 Mislim da bas ne baratas dobro terminima.
Kad se kaze da auto "ne vuce" obicno se misli da motor nema snage sto opet nema nikakve veze sa kvacilom.
Klasican simptom lose lamele je kad recimo ides uzbrdo ,dodas gas, motor nabija-dize obrtaje a auto ne ide u skladu sa tim,ide recimo istom brzinom.
Za tu situaciju se kaze da lamela proklizava.
Set kvacila podrazmijeva jos i druk lezaj i korpu koji takodje mogu biti neispravni cak mozda i cesce nego sama lamela a imaju drugacije simptome.
Po meni je najbolje da nadjes nekog proverenog majstora, mozda ti je najbolji taj koji ti je rekao da ces u ovoj godini trebati do da zamijenis jer da je htjeo da te "odradi" rekao bih ti da moras odmah to da zamijenis.
Ima danas i svakakvih majstora ali ipak nisu svi takvi a paranoja je teska stvar.
Sto rece neko ,mislim da trazis da ti neko kaze ovako na daljinu da je to sve ok da ti savjest bude mirnija kad ostanes gdje u kvaru ili da imas koga drugog da okrivis.
Prosvjetli me koji su simptomi kad je druk ležaj problem ili korpa....jer se ne razumijem a želim da naučim.
Auto nikakvih danas nije imalo problema ni uz brdo,dize obrtaje i ide ali ponavljam čovjek mi je rekao da je kvačilo previsoko.
Ma ja bih i najradije odvukao auto tom liku ali on više ne radi tek za mjesec eh sad ne znam da li bi tad bilo kasno a i tad mi ide registracija..
A da odvučem auto u glavni servis pazi oni meni mogu svašta natrabunjati zamjeni ovo zamjeni ono kihni jedno milju u dijelove koje ja nemam...
Postoji ovaj neki test da se provjeri jel lamela u redu,ne znam koliko je tome vjerovati?
Jedini evidentan problem koji ja imam je ubacivanje u rikvec koje nikad ne odradi nego ubaci u neko stanje gde čujem nekakvo zujanje i trese se ručica mjenjača tad....
Da li ja jako tvrdo pritsicem ručicu sigurno da da,ali ne znam koliko to može biti problem,i nekad ne ubacim u brzinu pa se čuje kao trljanje nekakvih zupčanika ali vrlo brzo vratim u ler pa u brzinu.
Avatar
nvram
Napredan član
Postovi: 187
Pridružen/a: 15. lip 2019, 22:33
Lokacija: Brcko
Vozim: 307 1.6 16v LPG
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 48 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la nvram »

Cika Google svasta zna pa malo prelistaj ako te bas zanima mada ti to opet ne znaci puno posto neki problem definitvno imas.
https://www.google.com/search?client=fi ... eg+kvacila
Sto se tice majstora,niko ti nije rekao da ides u ovlasteni servis, cak stavise ne savjetujem to uopste nego kod nekog normalnog majstora.
Zamjena seta kvacila a i dijagnostika istog je relativno jednostavan zahvat osim sto zahtijeva dosta vremena posto ima dosta posla da se dodje do dijelova kvacila.
Nisam siguran ali moguce da je na tvom autu samostelujuca sajla kvacila pa moze i ona biti izrok visokog kvacila ali kako god okrenes odlazak kod majstora da to malo bolje pregleda ti ne gine.
A naravno imas i nasu cestu balkansku varijantu da vozis dok ne stane :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru nvram za post:
krajo
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2325
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 239 puta
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la Tom »

Druk lezaj - izbaci iz brzine, upali auto, oslušni rad auta. Pretisni i zadrzi kvacilo, oslušni rad auta.
Mijenja li se zvuk kad je pretisnuto kvacilo i kad nije?
Ako se mijenja lezaj ti je stradao.
Obično zvekece kada papučica kvacika nine oretisnuta a auto je u leru.

Lamela - zagri auto, idi 3 brzinom u 2200 obrtaja. Daj gas do patosa i gledaj obrtometar, ide li kazaljka ravnomerno ili poleti ka 3-4000 pa se vrati ka 2000?
Ako to radi kliza ti lamela.
Probaj isto i u 4 brzini.

Eto neki primitivni metodi "testiranja"

Najbitnija stvar je da NE DAJEMO DEFEKTAZE PREKO INTERNETA rekao bi Neovlasceni Serviser (Guglaj ako ne znas personu), i tu ima mnogo istine. Bas je tesko pomoci i ljudima koji je materija bliza evo tebi.



Poslato s Jadrana


204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
aladins
Početnik
Postovi: 47
Pridružen/a: 02. tra 2017, 00:55
Lokacija: sarajevo
Vozim: 207 sw
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 0
garage

Re: Lamela,vrijeme za zamjenu?

Post Postao/la aladins »

Lako ćeš sam primjetiti kada bude vrijeme za zamjenu seta kvačila, ovako ti niko od nas ne može ništa precizno reći. To što ti je maistor rekao onako ofrlje može značiti 10-20k km a možda i više, tako ne tripuj se bezveze. A to što ne ubacuje dobro u prvu može biti do tebe ukoliko si mlad vozač ili početnik, a i peugeot mjenjači nisu ni meki ni precizni.
Kad te počnu prestizati kombi vozila na ravnom a ti se baš ono trudiš :slin: , e onda će biti vrijeme za zamjenu. Na mom satu je 173000 i kvačilo je još dobro a ima primjera i sa više od 200k gdje je kvačilo još dobro. Ne zamaraj se time, kao što sam ti rekao primjetit ćeš sam.
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”