Grijaci sjedista Peugeot 307

Odgovori
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la Avicii »

E sinoc sam malo cackao oko auta, do 10 sam bio u garazi :omg: Rijesio sam problem sa airbagom, ne svijetli vise lampica, ne svira.. samo kontakte naprskao i sve ok. E kad sam skinuo sjediste, ajde reko da pogledam sta je sa grijacima, koji mi inace ne rade.
slika

Na ovaj plavi dzek lijevo dodje relej od grijaca. Gornja dva kabla idu na grijace u sicu. Ispitao sam ih i pokazuju otpor, sto znaci da grijac nije crko. Izgleda da je kvar na releju.

slika
slika
slika

Koliko se ja razumijem, relej bi trebao da okine kada se spoje na akumulator kontakti 1-2 sa gornje slike ili 3-4, 3-5. Probao sam sve moguce kombinacije, al nista, nece da okine.

Na slici se vidi da je na ovoj plocici ovaj jedan lem malo pozutio, pa cu danas na poslu pomocu lupe vidjeti o cemu se radi.
slika

Ako neko zna kako da ispitam relej nek pise ;)
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la kula »

Ovo je problem koji i mene muci godinama.

Neko kaze da se o moze popraviti , a u ovlastenom kazu nemoze se to popraviti nego se mora naruciti novo sjedalo sa grijacima koje kosta 700 KM . Ne pada mi na pamet da za grijace platim 1400 KM nono .

E sada na kojim zicama si probavao otpor da i ja provjerim kod sebe.
Meni releji cvakaju kada se pritisne taster za grijace . Ja sumnjam na senzor prisutnosti putnika , i molim boga da je do njega , jer po semama se vidi da i on sudjeluje u ukljucivanju grijaca puzz
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la Avicii »

Brate, ja ti nesto ne skontah taj senzor prisutnosti, osim ako nije u sjediste zakukuljen pa se ne vidi. Ali evo sad gledam seme, pa ne mogu ga ni tu skontati. Evo slike..
slika

Znaci ovako, ove dvije zute zice (lijevo) su od sjedala, na njima sam mjerio otpor, a ove dvije crne (desno) od naslona. Pokusaj to prvo provjeriti, pa da znas na cemu si. Ko bi dao tolike pare za grijace, nisam poludio :zvizd:
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la kula »

evo shema

slika

E sada vidis ovo 8327 da ima i tu prekidac i mislim da je to senzor prisutnosti putnika koji pusta signal da je putnik tu i da pali grijace, da ne rade bezveze :neznam:
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la Avicii »

Imam ove seme sto si mi prije jednom slao i gledao sam ih ali su im oznake toliko glupo napisane da je to drama. Nisam siguran.. mislio sam prvo da je relej, ali kad sam sve seme pogledao onda vidim da nije. Sad vise ne znam ni sam, jer su oznake prekompliovano napisane na ostalim semama.
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la kula »

Evo nadjoh slike senzora prisutnosti putnika

slika

slika

E sada da je skontati kud ide i sta bilo bi super
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la Avicii »

A ne znam.. ne kontam stvarno :/ Ja ovo nigdje vidio nisam.
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la kula »

Pa nisi ni mogao vidjeti ,osim ako si sjediste rastavljao :D
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la dino »

Da se malo uključim. Ovaj rele ti može provjeriti svaki RTV mehaničar. Jest da je mikro elektronika ali naći će zamjenu i sigurno se može jeftino popraviti.
Ja nemam grijanje sjedišta pa nisam u toku ali nadoći ću dok malo analiziram šeme. Evo jedne bolje šeme koja prikazuje relej oznake 8321 sa pet kontakata i sjedišta 8300 i 8322.
slika
Za senzor prisustva nisam čuo, ali na ovoj tvojoj šemi ja vidim prikazan grijač i ovaj prekidač mi liči na bimetal. On bi trebao da uključuje/isključuje grijač. Dok malo još pregledam.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la kula »

Evo jos jedna shema :

slika
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la kula »

Avici na kojim zicama si probavao da li ima otpora.
Negdje procitah da su ove dvije zute zice na crnome djeku od senzora prisutnosti, a smedja i siva od grijaca. puzz
A evo i koja slika koja to potvrdjuje

slika

slika
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la dino »

Evo kula malo sam na brzinu tvoju šemu pogledao. Ovako na ovoj šemi je (ne znam je li kao u tvome autu):
8327, 8328, 8329, 8330 - prikazuje grijače koji se napajaju preko osigurača F39 uz uslove (prati crvenu) na broj "1" je +12 V, na "2" masa odnosno "-" pol. Na sjedištima 8327 i 8329 imaju dupli grijači između 1-4 i 2-3. Blok 8321 i 8322(releji) a ujedno su i prikazani prekidači u sjedištu. Oni zatvaraju kontakte na šemi 3-5 i tako proslijeđuju napon na grijače na broj "1". Blokovi 8300 i 8305 predstavljaju signalizaciju (svijetli lampica) kada se upale grijači, odnosno kada dobiju napon. Oni su vjerovatno na vidnom mjestu. Da bi ispitao grijače omski trebaš mjeriti između mase auta i broja 5 na releju. Može između (1-2), (1-4) i (2-3) na sjedištu ako možeš naći konektor grijača Ako zakratiš kontakte releja 3-5 stvorit ćeš uslov da grijač dobije + polaritet. Možeš istovremeno i da zakratiš 1-2 na releju, ali odvojeno (pazi se kratkog spoja) i tada bi trebali grijati. Ako si dobro nacrtao crvena ti je "+" ,a plava "-" polaritet Minus polaritet (masu) dobiva sa prekidača (vjerovatno uključenje grijanja na sjedištu) preko kontakta 3-6. Za prvu epizodu i previše. sleep
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la Avicii »

Ne znam ti Kula, ja sam isprovavao cisto da vidim, na dvije zute sam gledao na sjedalu, a dvije crne sto idu u naslon.. e pa sad ne znam. Isprobavao sam kako sam znao relej, ne radi.. odnijecu ga negdje kod kakvog elektricara da to ispita, mozda je samo do njega.. nemam pojma.
dino je napisao/la:Evo kula malo sam na brzinu tvoju šemu pogledao. Ovako na ovoj šemi je (ne znam je li kao u tvome autu):
8327, 8328, 8329, 8330 - prikazuje grijače koji se napajaju preko osigurača F39 uz uslove (prati crvenu) na broj "1" je +12 V, na "2" masa odnosno "-" pol. Na sjedištima 8327 i 8329 imaju dupli grijači između 1-4 i 2-3. Blok 8321 i 8322(releji) a ujedno su i prikazani prekidači u sjedištu. Oni zatvaraju kontakte na šemi 3-5 i tako proslijeđuju napon na grijače na broj "1". Blokovi 8300 i 8305 predstavljaju signalizaciju (svijetli lampica) kada se upale grijači, odnosno kada dobiju napon. Oni su vjerovatno na vidnom mjestu. Da bi ispitao grijače omski trebaš mjeriti između mase auta i broja 5 na releju. Može između (1-2), (1-4) i (2-3) na sjedištu ako možeš naći konektor grijača Ako zakratiš kontakte releja 3-5 stvorit ćeš uslov da grijač dobije + polaritet. Možeš istovremeno i da zakratiš 1-2 na releju, ali odvojeno (pazi se kratkog spoja) i tada bi trebali grijati. Ako si dobro nacrtao crvena ti je "+" ,a plava "-" polaritet Minus polaritet (masu) dobiva sa prekidača (vjerovatno uključenje grijanja na sjedištu) preko kontakta 3-6. Za prvu epizodu i previše. sleep
Hvala Dino, svaka cast, odlicno ispraceno.
Jbg, ja sad ne znam na pamet koje su oznake onih kablova sto sam na njima mjerio, al svakako cu gledati relej prvo da provjerim.
Pitanje: Nisam te bas najbolje razumio ovo ''Ako zakratiš kontakte releja 3-5 stvorit ćeš uslov da grijač dobije + polaritet. Možeš istovremeno i da zakratiš 1-2 na releju''. Mislis ako ove kontakte na releju spojis? Ja sam spajao 3-5, pa 1-2 (spojio na akumulator, jedan kontakt na 3, drugi na 5). Da li bi u tom slucaju trebao odraditi relej?
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la kula »

Svaka cast dino da detaljnome objasnjenju :respect:

Shema nije moja i skinuo sam je sa neta.

Takodje na par nekih foruma , francuski, ruski i spanski sam nasao kako je problem bio u senzoru , al niko nije rekao i precizirao kako je rijesio. Svi kazu kod mene je bio problem u senzoru prisutnosti i uspjesno je rijeseno i to je to.
Pa se sada ja kontam ove dvije zice spojiti kao da je senzor ukljucen pa cu vidjeti sta ce se desavati , nadam se da necu planuti kao Indira Ghandi :D
E sada ne znam koliko je to pametno.

P.S.
Drago mi je sto si se ukljucio u temu . I jos jednom hvala za ovo detaljno iscitavanje sheme :good:
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Grijaci sjedista Peugeot 307

Post Postao/la dino »

Prema šemi slobodno zakrati 3-5 jer time prekraćuješ senzor pritiska na sjedištu, a prosljeđuješ plus. Možeš prvo da mjeriš otpor između ovih kontakata, ako je beskonačan u megaomima, slobodno krati. Ovo radi u beznaponskom stanju bez kontakta ključa za svaki sl.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”