Nivo rashladne tecnosti...

Odgovori
Sasa D
VIP Član
Postovi: 819
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Nivo rashladne tecnosti...

Post Postao/la Sasa D »

Gdje se nalazi senzor ili mjerac nivoa rashladne tecnosti kod 407 1,6hdi?Predpostavljam da bi trebao da bude na boci,ali ga ja ne vidim.Gledao sam i u servisboxu.Ne prijavljuje mi nizak nivo rashladne tecnosti.Do cega moze tu biti?
Avatar
daki30
Aktivan član
Postovi: 93
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:53
Lokacija: Glamoč
Vozim: Peugeot 407 2.0 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: Nivo rashladne tecnosti...

Post Postao/la daki30 »

Kod nekih 1.6 motora ne postoje senzori za nivo rashladne tekućine na boci,šta je razlog ne znam,možeš provjeriti u service boxu pod dokumentacija za rezervne dijelove,2.0 motori čini mi se svi imaju senzor.Ne znam postoji li neki drugi način da mjeri nivo.
Sasa D
VIP Član
Postovi: 819
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 112 puta
garage

Re: Nivo rashladne tecnosti...

Post Postao/la Sasa D »

Provjerio sam i bas tako neki modeli 1.6hdi imaju,a neki nemaju senzor na boci rashladne tecnosti.
Kod mene nema tog senzora i dok ne poglefam ispod haube ne mogu znati da li je dobar nivo tecnosti.
Pisem ovo jer sam prosle godine imao situaciju da mi se u voznji skinulo crijevo sa hladnjaka i iscureo mi kompletan permant,a da nisam dobio nikakvo upozorenje na bordu.Nije ni temperatura bila visoka,a skontao sam da imam problem kad sam ukljucio grijanje a duvalo mi hladno.Tako mi je ladno mogao vrisnut dihtung glave.
Sad je pitanje moze li se naknadno postaviti boca sa senzorom i odakle ide kabal koji se usteka u senzor?
Avatar
bojan2906
Iskusan član
Postovi: 406
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:32
Lokacija: I. Sarajevo
Vozim: Peugeot 307sw 1,6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 7 puta
garage

Re: Nivo rashladne tecnosti...

Post Postao/la bojan2906 »

Sasa, i kod mene je isto i imao sam istu situaciju prije možda godinu dana, isto spalo ono tanko crijevo sa hladnjaka i iscurilo pola rashladne tečnosti. Nikakvo upozorenje ali ja sam skontao da se malo više podigla temperatura pa na vrijeme reagovao.

Послато са EVA-L09 уз помоћ Тапатока
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: Nivo rashladne tecnosti...

Post Postao/la dino »

Možda bi se na 307 moglo uraditi, pretpostavljam da je tipska instalacija urađena, samo izvesti senzor sa posudom. Za 407 nisam gledao instalaciju, odakle je izvedeno i da li postoji na komandnoj tabli.
Moglo bi se jedno improvizovano rješenje uraditi sa drugom bocom, izvesti napajanje na senzor i spojiti buzer, kao nezavisan sistem. U slučaju smanjenog nivoa tečnosti ispod senzora, javio bi se buzer i upozorio, s tim da nema svjetlosne sign. na kom. tabli.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Odgovori

Natrag na “Općenito”