Servo pri paljenju auta se ne upali, tek od drugi, treci put...

Odgovori
Avatar
SinisterAl
Početnik
Postovi: 6
Pridružen/a: 24. pro 2018, 10:40
Lokacija: Mostar
Vozim: Peugeot 407
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 0
garage

Servo pri paljenju auta se ne upali, tek od drugi, treci put...

Post Postao/la SinisterAl »

Pozdrav, moj prvi post :respect:

Imam problem sa servo pumpom na 407ici 2009. god 1.6 HDi. Desava mi se da pri paljenju auta baca gresku za servo i da je volan krut i ne mogu ga okretati. Tek nakon drugi ili eventualno treci put kada ugasim pa upalim auto servo se upali. U voznji mi nikada nije pravio problem, samo pri paljenju. Vrlo rijetko se desi da i nakon 10-ak pokusaja servo nece da se upali, obicno kada je auto izlozeno suncu preko dana. Prema nekoj mojoj teoriji kako imam problema s ovim vec skoro godinu dana mislim da mi prije servo upali ako kontakt drzim nekih 15-20 sec prije paljenja auta pa me navodi na razmisljanje da je problem sa strujom/instalacijama. Akumulator sam mijenjao prije pola godine i namjerno sam zbog ovog problema uzeo malo jaci od preporucenog.

Ono sto je zanimljivo da mi se ovaj problem nikada ne desava kada auto palim prvi put ujutro. U ovlastenom servisu su mi rekli prije 5 mjesecida treba mijenjati pumpu i da pusta ulje na instalacije, neki dan otvorim cep na pumpi a ulje na maksimumu. U ovlastenom servisu mi rekose da se pumpa ne moze remontovati jer je hermeticki zatvorena, neki mi govore da provjerim instalacije, drugi da odnesem nekom majstoru u Capljini koji ih ipak popravlja. Takodjer problem mi predstavlja sto ne mogu naci polovnu pumpu u Mostaru i okolici jedino da narucujem iz Zenice, Tesnja i sl preko PIK-a.

Eto toliko za moj prvi post, ne zamjerite ako sam sta pogresno/glupo napisao, ne razumijem se u auta toliko, ako ima neki savjet, preporuka ili prijedlog oko mog slucaja bio bih zahvalan.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: Servo pri paljenju auta se ne upali, tek od drugi, treci put...

Post Postao/la mara- »

Da li si spajao na dijagnostiku, ima li kakvih greški?
Avatar
SinisterAl
Početnik
Postovi: 6
Pridružen/a: 24. pro 2018, 10:40
Lokacija: Mostar
Vozim: Peugeot 407
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 0
garage

Re: Servo pri paljenju auta se ne upali, tek od drugi, treci put...

Post Postao/la SinisterAl »

Nisam, nasao polovnu pumpu, zamijenili mi je i to je to, sada radi. Samo cuje se zujanje kada se skroz do kraja volan smota, nadam se da je to OK...
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Servo pri paljenju auta se ne upali, tek od drugi, treci put...

Post Postao/la Avicii »

Pa vidi da ti ulja ne fali ili ti je ostalo zraka u sistemu, pa ti zato zuji. Jer ti kad naspes ulja trebalo bi par puta smotati volanom punim skroz u obje strane, da povuce ulje skroz. Znaci prvo provjeri nivo ulja i onda punim smotaj par puta, da se odzraci fino sistem.
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”