kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Odgovori
Avatar
vedo
Početnik
Postovi: 19
Pridružen/a: 27. sij 2017, 10:36
Lokacija: Tuzla
Vozim: 5008
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la vedo »

Pozz svima,

Muce me dvije stvari u zadnje vrijeme pa pomozite ako moze.

1. pocelo skripati kvacilo konstantno na svako pritiskanje i na pregledu momci kazu pred kraj je. Takodje kazu da smatraju da zamajac nije otisao (2011.godiste, 112.000 na satu). Predlazu zamjenu seta kvacila, lamele i druk lezaja ali bez zamajca. Stvarno nemam nikakva iskustva sa setom kvacila do sada iako sam promijenio kamaru auta. Kakva su isustva zamijeniti to ali bez zamajca?
Poslusati, ne poslusati???

2. auto pocelo vuci u desnu stranu. Odradim optiku, nista. Prebacim zadnje gume naprijed i izbalansiram sve cetiri medjutim nista. Kada stojim u mjestu i pomalo trzam volan na lijevo cuje se lupkanje kao da su lezajevi amortizera (isto to na desnu stranu nema lupkanja). Jedan kaze piksna na letvi volana, drugi kaze krst volana. Ono cim pustim volan, sam se malo zakrene i vuce desno... Kada sam stavio zimske gume prije dva mjeseca nije vukao u desnu a samo sam ih natakao, nisam balansirao.

Hvala unaprijed na svim odgovorima.
Avatar
Struja
VIP Član
Postovi: 1114
Pridružen/a: 03. sij 2016, 01:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 5008
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 35 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la Struja »

Iskreno ne znam sta da ti kazem,ja bih mijenjao cijeli set,jer mislim da ce jedno drugo prije sjebati,ali oprt posavjetuj se...

Sto se tice drugog problema i sam imam 5008,na satu je 147 000 mislim i zbog nekog kuckanja sam zamijenio lezajeve amortizera,sa rukama 140KM,ali opet na lijevom tocku povremeno cujem lupkanje.
Znam samo da sad kad vrtim volan u mjestu ide kao mlijeko.
Ocigledno je negdje nesto dobilo lufta pa vuce u jednu stranu,jesi pregledao spone i krajnice,pa cak i gume balans stangle,kugle...
Nije mi jasno kako su dosli do zakljucka da je letva
Avatar
IgorRadovanovic
VIP Član
Postovi: 302
Pridružen/a: 30. pro 2017, 23:43
Lokacija: Salzburg
Vozim: Peugeot 407 136
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 29 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la IgorRadovanovic »

Verovatno znas ali da ponovim savet - pre nego pocnes da radis letvu ili bilo sta oko letve posavetuj se sa malo vise majstora. Cesto sam cuo da ljudi srede letvu a ono nesto drugo. Mom caletu (ali na FORDA) isto tako lupkalo, radio letvu kad i dalje, a onda ustanove da je pukao amortizer i da je plastika ta sto ide okolo lupkala... Vidi da ti nije pukla neka opruga pa auto nizi sa te strane ili tako nesto... spone, ramena itd, mislim da majstori mogu da isprobaju kad dignu auto ili kanal.

A za kvacilo, moze da se desi da ne treba da menjas zamajac samo set. Znam za neke koji su to radili i proslo je dosta vremena do zamajca. Opet i za to, pitaj jos nekog :s Ali ako imas novca i nije ti problem da zamenis i zamajac, OBAVEZNO onda sve to zameni.
slika
Avatar
dino
Moderator
Postovi: 1410
Pridružen/a: 24. lis 2015, 00:50
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 40 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la dino »

Ja sam prije dva mjeseca zbog DRUK ležaja mijenjao samo set kvačila (lamela, korpa, druk), jer je počeo da škripi prilikom pritiskanja kvačila. Kada smo rastavili mogao sam samo druk ležaj zamijeniti, a ostalo ostaviti još bar 50 tkm. Zamajac nismo mijenjali jer je bio dobar, a komplet smo uzeli prema vrsti zamajca i tako sam popolovio cijenu materijala. Mislim da ne bi trebao dirati zamajac, jer imaš sličan problem kao ja, a kada ga majstor rastavi vidjet ćeš u čemu je problem. Sretno sa radovima.

Ovo sa izlaskom iz ose točkova će ti najbolje znati obični tzv "golf majstori" jer su se oni nagledali ovakvih kvarova.
______________________________________________________________________

Posjedujem dijagnostiku PP2000, Diagbox za Peugeot i Citroen
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5954
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la Avicii »

Manje vise su ti sve ljudi rekli. Zamajac.. najbolje je kad sve rastavis da vidis u cemu je problem bio, sto rekose, mozda je samo u pitanju druk lezaj i to je to. Tesko je ocijeniti stanje zamajca i kad se rastavi sve, ali lamelu i korpu itekako mozes.
Sto se letve tice.. kod nekoga majstora da ti sve pretrese, moze se i letva provjeriti dosta dobro da li ima lufta u njoj ili u krstu volana. Nemoj nista mijenjati dok ne utvrdis. Moze se isto desiti da vuce u stranu ako je auto bilo udarano u tocak, da je iskrivljena glavcina ili amortizer.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Avatar
Struja
VIP Član
Postovi: 1114
Pridružen/a: 03. sij 2016, 01:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 5008
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 35 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la Struja »

Majku mu nema logike da je letva,ovaj model 2.0 je ko tenk naprijed uradjen stvarno,to su svi rekli,osim toga da ima male lezajeve amortizera pa odu vremenom...
Sto rece neko prije provjeri ramzak izmedju tocka i blatobrana sa obje strane vozila i tocka,da stvarno nije kojo pomjren,odokativno gurni ruku pa vidi da li je isto na desnom i lijevom tocku
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la mara- »

Ja koliko sam gledao neke video snimke, zamajac se bez mašine posebne za to ne može procjeniti, tako da je uvijek preporuka da se zamijeni.
Avatar
Struja
VIP Član
Postovi: 1114
Pridružen/a: 03. sij 2016, 01:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 5008
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 35 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la Struja »

U pravu si Mara,ne mogu ga odokativno nikako procijeniti,a i njima je manja zajebancija reci da je dobar tj moze jos,jer se iste pare ima jos zajebavati i gubiti vrijeme

I da se razumijemo skida se prednji most i sve zivo,a zamisli ode zamajac ubrzo,a onda koliko znam ne bi trebalo na nov zamajac stari set kvacila...
Ako auto radis sebi,uradi kako treba i jbg
Avatar
vedo
Početnik
Postovi: 19
Pridružen/a: 27. sij 2017, 10:36
Lokacija: Tuzla
Vozim: 5008
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la vedo »

Momci hvala vam puno svima na savjetima. Ovo za zamajac cu jos vidjeti sta da radim a pogotovo uzeti u obzir da ako kasnije ode i on, onda se opet mora i kvacilo mijenjati. Imam ponudu kvacilo, lamela i druk lezaj 600 KM sa rukama a sam zamajac je 700 :)

Iskreno, vise me muci ovo sto odjednom poce vuci u desnu stranu. Bio kod dva majstora, podigli auto, malo pregledali i nijedan ne spomenu lezajeve amortizera ili slicno nego obojica spomenuse letvu odnosno krst volana. Uglavnom vidjecemo.

Kvacilo je pocelo da skripi kad se pritiska a u zadnje vrijeme je pomalo i prestalo da skripi (nije toliko kao prije).

Uglavnom vidjecemo, ne vozam ga ovih dana jer sam cesto na putu sa sluzbenim pa kad uradim obavijesticu vas svakako sta bi:)

Hvala jos jednom svima.
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2442
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 290 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la mara- »

A vidi, tek sad vidim za tu škripu. I meni je jedno vrijeme počelo da škripi, valjda druk ležaj, i momci mi ulja kroz neku rupu stave na druk ležaj i prestane. Nakon toga mi je jedno mjesec proklizavala lamela, jer su dosta morali ulja da ubace, pa valjda došlo do lamele, al kad se to isčistilo, niti proklizava niti škripi. Ne znam ima li kod 5008 prostora da se tako ubaci ulja po druk ležaju.
Avatar
Struja
VIP Član
Postovi: 1114
Pridružen/a: 03. sij 2016, 01:12
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 5008
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 35 puta
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la Struja »

Ima li kakvih novosti sta je bilo?
Avatar
vedo
Početnik
Postovi: 19
Pridružen/a: 27. sij 2017, 10:36
Lokacija: Tuzla
Vozim: 5008
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la vedo »

Struja je napisao/la:Ima li kakvih novosti sta je bilo?
Druze i ostali) nisam tu trenutno i auto se jako malo voza pa istrazujem polako. Set kvacila (LUK) 500 KM a zamajac sam 880 KM. Sa rukama nesto preko 1500.

To mi sada i nije neki prioritet jer osim skripe kvacila nemam nikakvih problema a i auto se malo voza.

10 puta mi je gore to sto auto vuce udesno i to vise nego prije. Ovih dana ugovaram pregled u Pavic (citroen) pa cemo vidjeti. Posto nisam kuci sve to sporo ide pa vam javim sta bi.

Ako neko ima bolji prijedlog dobrog majstora za pezo, pouzdanog, provjerenog, bujrum.

Uglavnom kvacilo mi je u drugom planu (ukoliko ne propadne skroz:)
Avatar
micija
VIP Član
Postovi: 714
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:19
Lokacija: Modriča
Vozim: Peugeot 5008
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:
garage

Re: kvacilo, zamajac, letva volana 5008

Post Postao/la micija »

vedo je napisao/la:
Struja je napisao/la:Ima li kakvih novosti sta je bilo?
Druze i ostali) nisam tu trenutno i auto se jako malo voza pa istrazujem polako. Set kvacila (LUK) 500 KM a zamajac sam 880 KM. Sa rukama nesto preko 1500.

To mi sada i nije neki prioritet jer osim skripe kvacila nemam nikakvih problema a i auto se malo voza.

10 puta mi je gore to sto auto vuce udesno i to vise nego prije. Ovih dana ugovaram pregled u Pavic (citroen) pa cemo vidjeti. Posto nisam kuci sve to sporo ide pa vam javim sta bi.

Ako neko ima bolji prijedlog dobrog majstora za pezo, pouzdanog, provjerenog, bujrum.

Uglavnom kvacilo mi je u drugom planu (ukoliko ne propadne skroz:)
+387 61 496 566 broj tipa iz gradacca ako ti nije daleko,neces se pokajati. A kvacilo sam ja za 1200 uradio a ti to ne diraj,nece te ostaviti na putu. Sretno!
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”