Amortizeri, gewinde, suspenzije

Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

Vjerujem da je ovo pomalo trivijalna tema ali me zanima generalno misljenje koje vlada kad je u pitanju rad na suspenzijama i sl tematika. :kava:

Kakva su iskustva sa "aftermarket" dijelovima, da li imate preporuke za majstora koji bi bio u stanju da podesi/ugradi takve dijelove?
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

Nemojte svi u jedan glas :D

https://www.ebay.com/itm/Stance-Street- ... p=mtr#rwid

posto je nase tuning trziste pomalo oskudno, sta mislite o ovom primjeru?
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

Da li mi moze neko pomoci na ovu temu? :/
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kula »

A nema ti se tu sta pomoci. Prednji dio spustas oprugama/gewindama dok zadnji dio spustas na torziji. Po meni je besmisleno kupovati gewinde jer kada god na njima spustas ili dizes auto moras praviti i zahvate na torziji tako da neke krace opruge preporucujem jer onda mozes zadrzati i fabricke amortizere.
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

Znam da je prosta stvar, samo me zanimaju dijelovi, kako su drugi postavljali, kod kojih majstora, preporuke i sl, fabricki amortizeri su mi losi i posto moram raditi na suspenzijama generalno, htio bih da to uradim sa sto manje gresaka.

https://www.ebay.com/itm/Stance-Street- ... p=mtr#rwid
Naveo sam ovaj primjer jer stvarno ne znam gdje da kupim ovakvo nesto i da li je dobro kao opcija?
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la anel007 »

^znas da ce te to izaci dijelovi samo 550-600 KM osim ako nemas nekog vani da ti sverca preko grane?
slika ¦ slika
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la Avicii »

I ja bi prije isao na opruge, neki pocetni stage sto spustaju (to ti je oko 3cm).. onda ti neko podesi torziju na taj nivo i to je to. Ako hoces bas gewinde, posalji por ovome liku na Piku: https://www.olx.ba/profil/BenzTuner mozda ce on imati nesto da ti predlozi ili da ti da neki savjet, ja sam nesto slicno kod njega narucivao.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post:
kljuc13
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

anel007 je napisao/la: 29. stu 2018, 19:59 ^znas da ce te to izaci dijelovi samo 550-600 KM osim ako nemas nekog vani da ti sverca preko grane?
Znam, nije problem, problem je kad ljudi shvate da mi nije problem pa hoce da me na neki nacin prevare zbog cega ne zelim nista vise da radim bez nekakve preporuke prvo, imao sam previse neugodnih situacija sa ljudima koji su jednostavno receno bili samo nestrucni a moj novac otisao u nepovrat.
Avicii je napisao/la: 29. stu 2018, 20:42 I ja bi prije isao na opruge, neki pocetni stage sto spustaju (to ti je oko 3cm).. onda ti neko podesi torziju na taj nivo i to je to. Ako hoces bas gewinde, posalji por ovome liku na Piku: https://www.olx.ba/profil/BenzTuner mozda ce on imati nesto da ti predlozi ili da ti da neki savjet, ja sam nesto slicno kod njega narucivao.
Super, hvala na preporuci, poslacu mu upit pa da vidimo da li se moze stogod naruciti od njega. Drago mi je da je diskusija krenula negdje :ok:
Ja mislim da bi mnogo ljudi bilo zainteresirano oko ove teme, gdje nabaviti dijelove i koje i sl. Generalne neke preporuke i misljenja od ljudi koji su vec to odradili itd
Avatar
anel007
VIP Član
Postovi: 2281
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:07
Lokacija: Vogosca
Vozim: Ostalo
Vozim: Ford Focus MK2
Motor: 1.6 16v
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 120 puta
Kontakt:
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la anel007 »

shvati to ovako, pug 206 koji u prosjeku kosta nekoliko k KM rijetko ko kupuje da bi u njega ubacio set amortizera od 1000 KM, u tome je jedini problem pa ti niko nista konkretno za ove sto si linkao nije odgovorio

tebi nije problem toliko novca dati i vjeruj da mi je drago zbog toga ali samo ti kazem objektivno stanje, a ti nama ako spakujes sta od ovog bilo to opruge, gevinde ili ovaj set obavezno postavi slike
slika ¦ slika
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

Ako uspijem naci nesto da odgovara, kako korisnoscu tako i cijenom, postavicu slike i detalje. Meni je 206 uvijek bio nekako simpatican i ima ga posvuda, kad sam nabavio sebi jedan, iako je HDI, stvarno uzivam svaki put kad vozim.
Avatar
kula
Site Admin
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23. lis 2015, 18:35
Lokacija: Busovača
Vozim: 307 SW 2,0 hdi 79 KW
Ima zahvala: 70 puta
 pohvaljen: 292 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kula »

Ja sam narucio ,tj moj sin , od nekog lika H&R opruge i bili smo prezadovoljni sa njima . Spustale su auto 60/40 i ostavili smo tvornicke amortizere. Uz njih smo stavili i distance koje su podigle ukupan dojam. A kolega srky je imao gewinde na 307 i isto je bio zadovoljan
Ovi su korisnici zahvalili autoru kula za post:
srky_ug
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

H&R je stvarno dobra kompanija, koliko imam iskustva sa francuzima, malo mi se previse "ljuljaju" tako da im gewinde i tako male promjene daju ono sto im fali da budu koliko toliko savrseni bez da postanu veliki projekti.
Avatar
106_GTI
Početnik
Postovi: 10
Pridružen/a: 05. stu 2019, 23:32
Lokacija: Tuzla
Vozim: Peugeot 106
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 8 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la 106_GTI »

Raja zanima me ima li neki mehanicar na forumu.ili bar neko ko je sam sebi radio torziju. Danas sam pokusavao da spustim auto nazad i torzione sipke su spekle. Uz dosta muke desnu sam uspio izvuci dok lijevu nema sanse. Pokusavao sam i sa raznim sredstvima, grijao itd.. Da li neko zna nacin, ima neku hidrauliku ili bilo sta s cim bi mogao to rastaviti?
Avatar
kljuc13
Iskusan član
Postovi: 501
Pridružen/a: 17. stu 2018, 17:45
Lokacija: Bihac
Vozim: 206
Vozim: (T1000)
Motor: 1.6 HDi 80KW
Ima zahvala: 94 puta
 pohvaljen: 146 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la kljuc13 »

Da ne otvaram novu temu odlucio sam nastaviti na ovu, nadam se da admini nemaju nista protiv.

Posto je tema slicna svakako, da ne objasnjavam previse, nasao sam zanimljiv koncept za torzije koji mi se "svidio", iako je izmisljanje tople vode u neku ruku, neka slike i video objasne :D


slika

slika

slika

slika

slika

slika

[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5953
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 699 puta
 pohvaljen: 357 puta
garage

Re: Amortizeri, gewinde, suspenzije

Post Postao/la Avicii »

Ovo je sve ekstra ako uoste ima da se kupi, a i ako ima, mislim da ce biti fina cifra.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Odgovori

Natrag na “Ovjes”