Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Odgovori
Avatar
Dowe85
Početnik
Postovi: 11
Pridružen/a: 27. stu 2022, 22:45
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 hdi 110kw 150ks
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la Dowe85 »

Pozdrav svima prije svega

Posjedujem PEUGEOT 308 T9 2.0HDI, 110kw/150ks, 2015, GT

Imam jedan cudan specifican problem, pa svaki savjet ce mi doci dobro, te se izvinjavam sto otvaram novu temu, vjerujem da je na vise strana pisano o istom!!

Nedavno sam radio veliki servis i ustanovili su mi da mi na termostatu pomalo curi voda, te da pratim, nisam primjetio nista na boci da fali, te kako sam provjerio u ovl.da je poskupa jer je racva zajedno sa termostatom odlucim se za polovnu po istom broju, te nadjem sa Forda Kuge za dosta povoljniju cijenu!!
Ne zamjenim je odmah, vozio sam evo 3/4 mj., i neki dan na put krenem na autoputu temp.pocne rasti, ode u crveno na kraju, kako smanjim brzinu ok, iznad 90kmh raste, te odustanem, prebacim auto u jedan servis, sa laganih 60kmh!! Zamjene mi moju racvu jer je po dijagnostici termostat zablokirao, te da je navodno i mali hladnjak dao svoje, zamjenio sam i njega i racvu i opet grijanja nema!! Postavljeno mi je na NORMAL + AUTO ventilacija, u postavkama, prva je najslabija, treca FAST, i radi uredno prebacivanje brzina, prvo se ubrza sa puhanjem/brzinama, kasnije pocne sam smanjivati! Kad vozim uzbrdo mlak zrak, a po ravnom hladan, na autoputu oko 130kmh mlak, lijeva strana kao pocne toplo, desna nista ;-(
Sumnjam da nije dobro ozraceno ili da je klapna, motoric taj neki, samo se nadam da nije nesto drugo, te mi se tabla nikako ne skida, utegnuta bas, jer ako se mora onda najbolje ovlasteni!!
Kontam da nije do nekih crijeva, inace da spomenem dva crijeva u motoru, gornje pretoplo, a donje hladno, dakle ne dolazi vruca voda iz nekog razloga, crijevo koje je zaduzeno za kabinu!!

Hvala unaprijed na odgovorima i izvinjavam se na romanu...
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la mara- »

Ako je crijevo hladno, ili termostat opet ne radi dobro ili je nešto do malog hladnjaka. Mislim da se ne mora skidati tabla da se pristupi malom hladnjaku.
Avatar
Dowe85
Početnik
Postovi: 11
Pridružen/a: 27. stu 2022, 22:45
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 hdi 110kw 150ks
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la Dowe85 »

Idem sutra aBd u servis!!
Ovako, oba crijeva koja idu na glavni hladnjak su kako treba, jedno bruce drugo hladno sto zmaci da termostat radi ok, a dva manja sto idu iz malog hladnjaka u kabinu su topla isto ali ta toplina ne dopire u kabinu nazalost!!
Zahvaljujuci ovom forumu nacitao sam se dosta i naucio, znam da se mali hladnjak lahko mijenja, prisustvovao sam zamjeni, plastika na donjem dijelu kod mjenjaca, isto je zamjenjeno i opet nista!!
Ostaje jos vodena pumpa, termoprekidac ili jednostavno da je klapna ostala zatvorena!!
Hvala svakako
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la mara- »

Ako su oba crijeva topla, znači da cirkuliše tečnost kroz mali hladnjak, ne vidim što bi bio problem sa vodenom pumpom ili termoprekidačem. Najviše vuče na problem sa klapnama ili motorićem klapne.
Avatar
Dowe85
Početnik
Postovi: 11
Pridružen/a: 27. stu 2022, 22:45
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 hdi 110kw 150ks
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la Dowe85 »

Pozdrav ekipa...

Kako smo svi ovdje sa istim razlogom, pomogli oko rjesavanja problema, iako sam se iskreno nadao da ce se malo vise ljudi ukljuciti, jer sam se i sam registrovao sa razlogom da podjelim misljenja/ideje, itd...

Ovako, hvala Bogu dragom, nakon raznog testiranja/eksprimentisanja, rijesio sam problem grijanja na svom Peugeotu 308 2.0 hdi, 2015 god.!!

I samom servisu bilo cudno, isli su skolski dio po dio, racva/ternmostat = ok, termoprekidac = ok, mali hladnjak nov postavili, cijevi tople koje ide iz njega u kabinu, dva prva velika crijeva koja idu u hladnjak ok isto (jedno toplo jedno hladno, znaci termostat/ventilator rade svoj posao), ozracili kompjuterski, dijagnostikom prihvacen termostat, potvrdjena temparatura sa senzorima, te da bi se na kraju vodena pumpa izvadila i imalo se sta vidjeti, ZAKAZALA. dala svoje...

Pa tako da zelim pomoci i drugima...

Ja sam na dr.mjestima procitao, tipa za druge marke da su ljudi mjenjanjem vodene rijesili problem, naglasio sam majstoru da obrati paznju i na nju, iako se glupo mjesati/pametovati nekome ko se tim bavi, ispostavilo se da sam upravu bio, tako da sam se razocarao u SKF vodenu koja mi je prosli put postavljena, jer nije bilo u tom trenutku druge na stanju za moj motor, jer evo nakon godinu i 2mj, 16.500km predjenih da ode, mislim nemoguce, jednostavno majstor kad mi je pokazao kako ne okrece, kako je zablokirala, kad je okrenute odmah se zaustavi, trokira, na skolski nacin objasio sto sam i znao, da je ona srce rashladnog sistema/uredjaja, da od nje sve krece, gurva vodu dalje, kad ona ode sve drugo zakaze, jer mi je grijanje samo blago radilo pod punim gasom, tipa na 3000 obrtaja, sve ispod lijeva strana mlaka desna hladna!!

Hvala adminu na odobravanju posta, nadam se da cu i drugima pomoci!!

P.S. Dakle pregledajte sljedece stvari u slucaju da nemate grijanje, tj.pola mlako, pola hladno:
1) termostat/termoprekidac,
2) mali hladnjak,
3) crijeva,ž
4) znaju biti nazalost i klapne,
4) i na kraju najvaznije vodena pumpa...

Lp i svako dobro ekipa...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Dowe85 za post (ukupno 3):
Aviciikrajosheky
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5967
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 703 puta
 pohvaljen: 359 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la Avicii »

O ovoj i slicnoj tematici se pisalo vise puta na forumu u raznim tema, pa ne mozes bas ocekivati da se malo vise ljudi ukljuci. Tvoj slucaj je bas specifican ispao na kraju, tako da bi tesko ista uspio rijesiti preko foruma. Tebi svaka cast sto si podijelio sa drugima kako si rijesio problem :handclap:
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 889
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 161 put
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la krajo »

Ako je vodena p. zakazala, kakvu je temperaturu tečnosti pokazivalo?
Da li je rasla temperatura?
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2454
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 291 put
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la mara- »

Ja isto ne kontam kako može biti do pumpe ako su bila topla crijeva i pogotovo da se motor nije pregrijavao, vjerovatno nije skroz zakazala pa je bilo blage cirkulacije i još sad hladno napolju. Crijeva vjerovatno treba da su vrela, a ne topla, ipak je to 80-90 stepeni kad postigne radnu temperaturu. Kako god, super da si riješio problem.
Avatar
Dowe85
Početnik
Postovi: 11
Pridružen/a: 27. stu 2022, 22:45
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 hdi 110kw 150ks
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la Dowe85 »

Ekipa, evo mene opet da koju napisem!!
Eto, ja sam napisao gore, vodena pumpa jer sam pretpostavio, jako slabo se okretala, skoro nikako, kad je okrenete odmah stane, i to dok se to malo okrece preskace, tako da mi je danas otac pokazao klip od majstora iz Vogosce kako je isto rijesio problem na Peugeot kombiju sa tek 76.000km predjenih, i na kraju kad su skinuli vodena pumpa dala svoje, isti problemi kao i kod mene bili, ali eto kod njega bar fabricka!!
Ja nisam jos 100% zadovoljan, i dalje mi lijeva strana vise grije, mislim hvala Bogu pa imam grijanja ikako, jer eto nova racva sa termostatom, mali hladnjak, vodena, termoprekidac, antifriz, rucno i kompjuterski ozraceno/nastimano!!
Jedino jos da mi u cjevima nije ostalo kamenca, jer sam i to istrazio, kao sto KlimaCentar nudi - full ciscenje rashladnog sistema, sve dakle, ali cca 400/450KM, preskupo, ali kao sto moj otac kaze ostane i na jos par mjesta gdje je nemoguce bez otvaranja, da bi sve bila fabrika, pa razmisljam da li da ista vise cackam ili da ostavim, mislim jesam perfekcionista, na 22.5 mi bas grije lijeva strana, a 2 stepena bilo vani, do 29 se moze nastimati, s tim da desna malo slabije! Mozda da nista ne diram vise, sto mi prijatelj kaze ostaje Peugeot Blok gdje bi mozda rekli klapne pa dok sve poskidaju/zamjene/naplate pitanje bil bilo kao prije??
Lp i svako dobro...
Avatar
krajo
Iskusan član
Postovi: 889
Pridružen/a: 31. sij 2016, 19:31
Lokacija: Prnjavor
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: Pežo 308 T9
Motor: 1.6HDI 68kw
Ima zahvala: 161 put
 pohvaljen: 138 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la krajo »

Otkuda kamenac u sistemu za hlađenje?
Pa nije voda nasuta, i ako ima kamenca to je zanemariva količina.
Možda samo u tragovima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru krajo za post:
sheky
Avatar
Dowe85
Početnik
Postovi: 11
Pridružen/a: 27. stu 2022, 22:45
Lokacija: Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 hdi 110kw 150ks
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 3 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la Dowe85 »

Ovako!!
Samo prenosim!!
Kad sam zvao na par mjesta, firma u Barama, kao i KlimaCentar rekli su mi za taj nazovimo tretman full ciscenja, gdje se svega natalozi, pa i dijelom kamenac, zaprljaju/zacepe se dijelom haman svi kanali, gdje voda ne moze prolaziti kako treba, pa je u tom slucaju potrebno kao sve rastaviti, proces od 2 dana, sve se detaljno skida/rastavlja/ispira pod pritiskom sa nekom hemijom, te ukoliko vide da mali hladnjak ima imalo necistoce predlazu zamjenu istog, i na kraju tog procesa bude sve kao fabrika!! Ali to i kosta... Dobro odradi KlimaCentar siguran sam, ali valja i platiti!!
Kod mene je sve u svemu grijanje vraceno, nije kao prije bas, mozda sam ja navikao da bude fabrika, ali danas sam povecao za jedan stepen i odmah se popravilo, jednostavno potrebno je nekad povecati samo sekundu, ali kad je sve ok izmedju 22 i 23 je dovoljno da bude prijatno kad je ok termostat/mali hladnjak/vodena, sasvim dovoljno moze ugrijati!! Kad sam imao problem (dok nisam otkrio samoinicijativno da je vodena) na HI je puhalo blago mlako, haman nikako!!!

P.S. Majstori prilikom zamjene malog hladnjaka/i dr.dijelova dospu i vodu, bar u nasim servisima, ali eto kad su meni izmjerili bilo je 30, sto je dobro, ali sto kazu i drugi da se tom prilikom dolijevanjem stvori i kamenac, antifriz igubi svojstvo vremenom, razni proizvodjaci itd...!!
Pisano je jednom prilikom na ovom forumu oko dizanja temerature, da je sistem negdje zapusen pa nema dovoljno protoka antifriza i ne stigne da ohladi i pocne da dize temperaturu. Kad sam pitao u centru u SA ima li logike, pokazali su mi par slika sta se moze desiti i u kojoj kolicini bude necistoca da jednostavno nema protoka!!

Opet vodena pumpa igra najvecu ulogu, centar svega, srce sistema, gura tu vodu dalje, razbacuje, ona kad zakaze - zakaze i ostalo...

Hajde drago mi je da smo podjelili misljenja, zelim vam puno srece/zdravlja i dosta predjenih kilometara sa svojim limenim ljubimcima..
Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 950
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 802 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la sheky »

Tek da kažem-kad puše do 26 °C to je jedva izdržat! A 22 je jedva prijatna temp. ali nikako maksimalna. Ako je pumpa sad ispravna može biti i otvaranje termostata.
Zapušenje nije garant jer za kamenac i talog treba razmijeniti puno vrele i tvrde vode.
Ps. po Sarajevu/uzbrdo/nizbrdo/kreni/stani morao bi da prži!
wicked red
Avatar
Harun
VIP Član
Postovi: 400
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:40
Lokacija: Kakanj
Vozim: Peugeot 307 2.0HDi i 206 2.0HDi
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 16 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la Harun »

Meni se desilo nakon ciscenja hladnjaka onim sredstvom za ciscenje rashladnog sistema i ispiranjem sistema da se potpuno začepila dovodno ili odvodno crijevo do ekspanzione posude. Toliko da smo morali metalnom žicom da je odcepimo, a samo taloženje necistoca je svakako problem hlađenja motora tecnoscu.

Poslano sa mog SM-A505F koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru Harun za post:
sheky
Avatar
sheky
VIP Član
Postovi: 950
Pridružen/a: 21. tra 2017, 22:28
Lokacija: Brcko
Vozim: Peugeot 307sw
Ima zahvala: 802 puta
 pohvaljen: 202 puta
garage

Re: Problem grijanje - PEUGEOT 308 T9

Post Postao/la sheky »

@Harun hvala na dijeljenju iskustva,ti rastvarači mogu pokrenuti talog,hrđu itd. Kod starijih vozila ako su sipane svakakve tekućine.
wicked red
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”