Letva volana...

Odgovori
Sasa D
VIP Član
Postovi: 825
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 120 puta
garage

Letva volana...

Post Postao/la Sasa D »

Od kad sam kupio auto imam neko kuckanje, lupkanje na trapu. Prvo sam zamijenio stabilizatore,pa onda selene lafeta i juče šolje amortizera. Međutim i dalje ima kuckanje u prednjem teapu. Na kraju je majstor otkrio da kad uhvati za krajnice i pomjera gore dole dolazi do kuckanja u letvi.Baš me to iritira. Kad pomjeram sitno volan lijevo, desno i tad se čuje kuckanje. E sad majstor kaže da je to rješavao tako što majstor za hidrauliku zamjeni neke piksne na letvi i kuckanje prestane. Je li neko od vas imao ovakvih problema i kako je riješio?Inače polovna letva se kreće od 250km pa naviše.
U pitanju je peugeot 5008 2.0hdi 110kw ručni mjenjač 2011.
Avatar
Philby
VIP Član
Postovi: 760
Pridružen/a: 07. stu 2017, 14:43
Lokacija: Banja Luka
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi, 66 kW
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 157 puta
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la Philby »

Imao sam sličan problem, riješen zamjenom nekog plastičnog hepeka na letvi. Prije 4-5 godina platio 70 maraka popravku letve i 70 skidanje/montažu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Philby za post:
Sasa D
Avatar
Sasa_GTLine
Iskusan član
Postovi: 481
Pridružen/a: 30. pro 2018, 14:22
Lokacija: Prijedor
Vozim: 508
Vozim: Peugeot 508 GTLine/Renault Laguna 2ph1
Motor: 2.0BlueHDI 110kw/1.8 16v 88kw
Ima zahvala: 41 put
 pohvaljen: 231 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la Sasa_GTLine »

Slično iskustvo
Odradjena reparacija letve (skidanje, vraćanje, ulje) ovlasteni servis nosio kod nekog skim inače rade na reparaciju i poslije opet se osjeti sitno kuckanje na penjanju na trotoar ili kad se polako vozi I namota lijevo/desno i predje preko neke neravnine osjeti se
Pronašli da su seleni na lafetama otišli (malo pukli) pa naruceni oni mali original, dok oni zadnji veliki po Peugeot-u idu samo komplet i košta 720km (lafet po komadu) tako da su naruceni Meyle zadnji seleni (veliki)

Pa ćemo vidjeti sta ce biti poslije zamjene..
Avatar
mara-
Site Admin
Postovi: 2459
Pridružen/a: 22. lis 2015, 20:56
Lokacija: Istočno Sarajevo
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Motor: 2.0 BlueHDI 110KW
Ima zahvala: 163 puta
 pohvaljen: 296 puta
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la mara- »

Lično ne bih uzimao polovnu. Ja sam radio reparaciju letve u Sarajevu, autoservis Mirza, ljudi su vrhunski stručnjaci što se tiče komplet trapa, ne samo letve, a letva im je posebna specijalnost. 350 je tad bila reparacija.
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5971
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 705 puta
 pohvaljen: 361 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la Avicii »

Prvo skines sponu i krajnicu i onda na krajevima letve, oko njene osovine imas plasticnu piksnu. To bi trebalo da izgleda ovako nekako, zavisno od auta do auta, ali na taj fazon:
slika

Ako tu vidis da imas luft u osovini letve, oko te plasticne pikse, promjenis samo nju i to je to. Cijena tih piksni ide od 30KM pa navise, u zavisnosti od auta. Najbolje bi bilo staviti original, jer zamjenske ne mogu dugo drzati, losa plastika. U slucaju da tu nema lufta oko piksne, a osovina letve i dalje 'kucka' pri pomjeranju, onda je do same letve i njenog mehanizma unutra i onda bi najbolje bilo naci nekoga provjerenog da ti to skine i reparira :ok:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Avicii za post (ukupno 2):
krajoSasa D
Sasa D
VIP Član
Postovi: 825
Pridružen/a: 17. stu 2015, 21:23
Lokacija: Brcko
Vozim: 5008 (T87E; 2009–2016)
Motor: 2.0hdi 110kw
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 120 puta
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la Sasa D »

Sređena letva volana. Bilo lufta u letvi.Popravka letve 100km i skidanje i postavljanje 50km.Sve urađeno u Modriči.Bile su i krajnice loše pa sam i njih zamijenio 46km obe.Postavljene nove gume i odrađena optika. Sad je sve kako treba bez ikakvog kuckanja, lupkanja i škripanja.😀
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sasa D za post (ukupno 2):
IceMan2Avicii
Avatar
stefan_607
Početnik
Postovi: 10
Pridružen/a: 15. vel 2024, 21:39
Lokacija: Derventa
Vozim: 607 Restil
Motor: 2.0 HDi 100kW
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la stefan_607 »

Sasa_GTLine je napisao/la: 14. tra 2024, 17:49 Slično iskustvo
Odradjena reparacija letve (skidanje, vraćanje, ulje) ovlasteni servis nosio kod nekog skim inače rade na reparaciju i poslije opet se osjeti sitno kuckanje na penjanju na trotoar ili kad se polako vozi I namota lijevo/desno i predje preko neke neravnine osjeti se
Pronašli da su seleni na lafetama otišli (malo pukli) pa naruceni oni mali original, dok oni zadnji veliki po Peugeot-u idu samo komplet i košta 720km (lafet po komadu) tako da su naruceni Meyle zadnji seleni (veliki)

Pa ćemo vidjeti sta ce biti poslije zamjene..
Jesi li odradio to, imam sličan problem, juče friško reparirana letva sve komplet i opet i dalje se čuje isto, čim idem preko nekih neravnina, makadamom ili okrpljenim asfaltom, osjetim na volanu ali i kod nogu to lupkanje.
Peugeot 607 u pitanju.
Avatar
Sasa_GTLine
Iskusan član
Postovi: 481
Pridružen/a: 30. pro 2018, 14:22
Lokacija: Prijedor
Vozim: 508
Vozim: Peugeot 508 GTLine/Renault Laguna 2ph1
Motor: 2.0BlueHDI 110kw/1.8 16v 88kw
Ima zahvala: 41 put
 pohvaljen: 231 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la Sasa_GTLine »

Utorak ide na zamjenu selena na lafetama, pa ćemo vidjeti poslije sta ce biti...javljam krajnji rezultat
Avatar
stefan_607
Početnik
Postovi: 10
Pridružen/a: 15. vel 2024, 21:39
Lokacija: Derventa
Vozim: 607 Restil
Motor: 2.0 HDi 100kW
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la stefan_607 »

Važi, pratim, jer više ni sam ne znam šta bi mu moglo biti, a iritira me to evo već dvije godine.
Avatar
Sasa_GTLine
Iskusan član
Postovi: 481
Pridružen/a: 30. pro 2018, 14:22
Lokacija: Prijedor
Vozim: 508
Vozim: Peugeot 508 GTLine/Renault Laguna 2ph1
Motor: 2.0BlueHDI 110kw/1.8 16v 88kw
Ima zahvala: 41 put
 pohvaljen: 231 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la Sasa_GTLine »

Završena intervencije u ovlastenom
Opet nisu pronašli razlog lupkanja, selene na lafetama nosu htjeli mijenjati jer kako kažu nema potrebe sve je kao novo, (to što ima jedna ili dvije sitne tanke pukotine je nista) kao bez potrebe bacas pare
Išli do covjeka koji je radio reparaciju letve kaze sve pregledao nema lufta nigdje, mijenjao i one plastične piksne (čaure)

Na kraju ovi u ovlastenom pronađu kako je otišao nosac motora onaj lijevi veliki, 250km (kod poljaka 70e) al dok platim poštarine i sve dodjw me skoro na isto, da uzimam jos neke dijelove isplatilo bi se...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sasa_GTLine za post:
stefan_607
Avatar
stefan_607
Početnik
Postovi: 10
Pridružen/a: 15. vel 2024, 21:39
Lokacija: Derventa
Vozim: 607 Restil
Motor: 2.0 HDi 100kW
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 1 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la stefan_607 »

Sasa_GTLine je napisao/la: 23. tra 2024, 18:04 Završena intervencije u ovlastenom
Opet nisu pronašli razlog lupkanja, selene na lafetama nosu htjeli mijenjati jer kako kažu nema potrebe sve je kao novo, (to što ima jedna ili dvije sitne tanke pukotine je nista) kao bez potrebe bacas pare
Išli do covjeka koji je radio reparaciju letve kaze sve pregledao nema lufta nigdje, mijenjao i one plastične piksne (čaure)

Na kraju ovi u ovlastenom pronađu kako je otišao nosac motora onaj lijevi veliki, 250km (kod poljaka 70e) al dok platim poštarine i sve dodjw me skoro na isto, da uzimam jos neke dijelove isplatilo bi se...
I to je meni zimus bila intervencija, još sam ja sva četiri morao mijenjati.
Isto iz Poljske ga naručio, kod nas ga za 607 nije bilo.
Inače, bar mislim da sam našao kvar, a to je da su obe šolje amortizera otišle, obe hodaju gore dole kako se auto ljulja, a i imaju lufta, tako da slijedi intervencija na njima.
Hvala tebi što si se javio. :good:
Ovi su korisnici zahvalili autoru stefan_607 za post:
Sasa_GTLine
Avatar
Sasa_GTLine
Iskusan član
Postovi: 481
Pridružen/a: 30. pro 2018, 14:22
Lokacija: Prijedor
Vozim: 508
Vozim: Peugeot 508 GTLine/Renault Laguna 2ph1
Motor: 2.0BlueHDI 110kw/1.8 16v 88kw
Ima zahvala: 41 put
 pohvaljen: 231 put
garage

Re: Letva volana...

Post Postao/la Sasa_GTLine »

Ponovo odradjena reparacija letve, sad je sve uredu..
Cekam nosac motora da stigne pa ide zamjena..
Odgovori

Natrag na “Kvarovi”