P308 problem sa mjenjacem

Odgovori
Avatar
crankshaft
Aktivan član
Postovi: 117
Pridružen/a: 27. sij 2016, 19:55
Lokacija: Banovici
Vozim: Peugeot 308 1.6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la crankshaft »

Imam Peugeot 308 1.6 HDi 66 kw presao je 168 000 km. Imam problem sa mjenjacem, naime zapinje kada se ubacuje u trecu i cetvrtu brzinu. U cetvrtu brzinu zapne rucica da ne moze dalje, ne grebe nista samo nece i moram izbaciti iz brzine pa ponovo ubaciti nekad moram vise puta ponoviti da ubacim, tako isto i u trecu brzinu kad prebacujem nebitno iz druge u trecu ili iz cetvrte u trecu,stim da se nekad zna cuti kao da nije kvacilo pretisnuto do kraja pa strugne. Lamela odvaja malo iznad polovice. Ne znam sta bi moglo biti,majstor mi kaze da su vjerovatno sinhroni i da bi bilo najpametnije baci polovan mjenjac i zamjeniti,ako se rasklopi kaze da se popravlja to unutra bice skuplja pita nego tepsija :think: Predlozio mi je da probamo za pocetak promjeniti gusce ulje u mjenjac pa vidjeti rezultat. Ako ima iko iskustva sa ovim da mi da kakav dobar prijedlog, svaki savjet je dobro dosao, heh ovaj moj Pug je postao kao Alfa Romeo vazda nesto kod mehanicara :omg: :omg: :omg:

POMAGAJTE :neznam:
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5985
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 714 puta
 pohvaljen: 365 puta
garage

Re: P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la Avicii »

Prvo ulje provjeri pa onda sve drugo. Znaci, vidi ima li dovoljno i u kakvom je stanju. Ne bi lose bilo ni da se promjeni, svakako ces ga kupovati ako budes mijenjao mjenjac.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Avatar
crankshaft
Aktivan član
Postovi: 117
Pridružen/a: 27. sij 2016, 19:55
Lokacija: Banovici
Vozim: Peugeot 308 1.6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la crankshaft »

Ja sam mijenjao ulje prije pola godine, malo mi bio krut mjenjac zimi vjerovatno bilo gusto, kad sam zamjenio ovo koje treba onda je bilo ok do neki dan dok nije poceo zapinjati, sad ne znam do cega je problem. Vidjet cu da zamjenim gusce ulje pa da vidim kako ce biti ali nisam optimistican. Cudno mi je mjenjac da ode za 160 000 km osim ako nije tacna kilometraza.
Avatar
karabajastart
VIP Član
Postovi: 522
Pridružen/a: 11. tra 2016, 19:32
Lokacija: US
Vozim: Peugeot 206
Ima zahvala: 201 put
 pohvaljen: 141 put
garage

Re: P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la karabajastart »

crankshaft je napisao/la:Imam Peugeot 308 1.6 HDi 66 kw presao je 168 000 km. Imam problem sa mjenjacem, naime zapinje kada se ubacuje u trecu i cetvrtu brzinu. U cetvrtu brzinu zapne rucica da ne moze dalje, ne grebe nista samo nece i moram izbaciti iz brzine pa ponovo ubaciti nekad moram vise puta ponoviti da ubacim, tako isto i u trecu brzinu kad prebacujem nebitno iz druge u trecu ili iz cetvrte u trecu,stim da se nekad zna cuti kao da nije kvacilo pretisnuto do kraja pa strugne. Lamela odvaja malo iznad polovice. Ne znam sta bi moglo biti,majstor mi kaze da su vjerovatno sinhroni i da bi bilo najpametnije baci polovan mjenjac i zamjeniti,ako se rasklopi kaze da se popravlja to unutra bice skuplja pita nego tepsija :think: Predlozio mi je da probamo za pocetak promjeniti gusce ulje u mjenjac pa vidjeti rezultat. Ako ima iko iskustva sa ovim da mi da kakav dobar prijedlog, svaki savjet je dobro dosao, heh ovaj moj Pug je postao kao Alfa Romeo vazda nesto kod mehanicara :omg: :omg: :omg:

POMAGAJTE :neznam:
Za pocetak,promjeni mehanicara,samo lud bi isao na gusce ulje,u jutro i u hladnim danima bi jos teze saltao.Ja bih krenuo od sitni stvari,promjeniti kao sto kolega kaze ulje ili provjeriti stanje ulja,mozda ga fali (iscurilo na semering neki),onda bih detaljno pregledao polugice mjenjaca,sipke/plastike znaju dotrajati,usput vidjeti i kuciste rucice mjenjaca da nisu lezista i gumice,onda bih provjerio cilindre kvacila,glavni,sporedni pa tek onda set kvacila,na kraju,mozda je neki sinhron otisao od neke brzine ma da sumnjam na toj kilometrazi,i da,nije to uopste skupo toliko,ljudi kod nas repariraju mjenjac za 150 km,50 skidanje vracanje.Uglavnom,vjeruj,iz iskustva,danas je rijetkost naci majstora pravog,za to kazem nista napamet raditi i bacati novac bezveze,peugeot je prava marka samo dobar mehanicar i gas slika

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Avatar
crankshaft
Aktivan član
Postovi: 117
Pridružen/a: 27. sij 2016, 19:55
Lokacija: Banovici
Vozim: Peugeot 308 1.6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la crankshaft »

Ma ne znam vise iskreno ni sam sta da radim, ja sam iz Banovica al ovdje tesko da ima neko da radi mjenjace, isao sam i do drugih mehanicara ali svi su istog misljenja promjeniti mjenjac i da se ne isplati to otvaranje i mijenjanje. Dogovorio sam se sutra sa ovim svojim mehanicarem da mi pregleda malo detaljnije sto se tice polugica,plastika gumica i naravno da ulje pregledamo, pa vidjet cemo sta ce biti. Uglavnom ako ima jos neko kakav savjet dobro bi doslo sve.
Avatar
Tom
Moderator
Postovi: 2329
Pridružen/a: 24. lis 2015, 01:44
Lokacija: Bar, Crna Gora
Vozim: 308 (T9; 2013–2021)
Vozim: 204, 208, 308
Motor: 1.6 hdi
Ima zahvala: 241 put
 pohvaljen: 467 puta
garage

Re: P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la Tom »

Ja sam skoro radio mjenjac na Hyundai, otisao sinhron od 5, tesko je ulazio u 5 i krlčalo kad bas pokušaš silovat.
Kod nas tražili 270€ za sinhron iz originala, pozdravili ih i narucili iz Ukraine preko poznanika za 25€, toliko su i po Ebay.

E sad sami smo skinuli i vratili mjenjac, a to je nekih 50€, lokalni majstor za mjenjace nam nije uzeo nista jer bratu duguje usluge, pa ne znam koliko bi taj rad mogao kostati, ali kod vas to ide jos i jeftinije.

Provjeri te polugice, sto kažu, pa onda nadji sinhrone, promjerite i semeringe da ne puštaju dje.

Poslato s Jadrana

204 1.2 b 1972.
208 1.4 hdi X3 2013,4,5
308 1.6 hdi 2017.
ex: 207
Avatar
crankshaft
Aktivan član
Postovi: 117
Pridružen/a: 27. sij 2016, 19:55
Lokacija: Banovici
Vozim: Peugeot 308 1.6 HDI
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
garage

Re: P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la crankshaft »

sutra cu provjeriti sve te sitnice sa majstorom pa vidjeti sta je ciniti, valjda ostane na ovim sitnicama da ne mijenjam mjenjac :)
Avatar
Avicii
Moderator
Postovi: 5985
Pridružen/a: 24. lis 2015, 11:22
Lokacija: Trebinje
Vozim: 307
Motor: 2.0 HDi 79KW
Ima zahvala: 714 puta
 pohvaljen: 365 puta
garage

Re: P308 problem sa mjenjacem

Post Postao/la Avicii »

Sve ti je karabaja fino objasnio. Ulje sipaj iskljucivo ovo koje pise da ide za tvoje auto, ja sa tim ne bih eksperimentisao. Srecno u popravci!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Odgovori

Natrag na “Kvarovi”